Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Meta: Parlamenti mund të shpërndahet me një dekret. Lexoni Kushtetutën është shumë e thjeshtë (film)

Nga Ejona 0

Presideniti i vendit Ilir Meta po mban sot një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp.

I pyetur për deklaratën e tij, se me një dekret mund të shpërndahet parlamenti, Meta shprehet se mbi të gjitha qëndron Gjykata Kushtetuese, më pas vjen Presidenti i Republikës më pas vijnë të tjerat.

Meta tha më tej se është shumë e thjeshtë të shpërndahet parlamenti, mjafton një nocion mosbesimi.

”A po do të dërgojmë kallëzimin ditën e hënë. Po shqyrtojmë nëse Dvorani ka kryer dhe shkelje të tjera dhe për persona të tjerë që mund të jenë përfshirë në këtë shkelje.

Jam shumë i qartë, që garante e Kushtetutës është Gjykata Kushtetuese, pastaj vijnë me radhë presidenti, etj. Por mbi të gjitha është Gjykata Kushtetuese. Parlamenti shpërndahet me dekret. Edhe presidenti shkarkohet nga një parlament legjitim.

Qeveria a shkarkohet me mocion mosbesim?! Lexojeni Kushtetutën është shumë e thjeshtë. Është vijë e kuqe, është e vetmja që mund të mbrojtë interesat kombëtare. Një Gjykatë Kushtetuese e zgjedhur në mënyrë mafioze cënon interesin kombëtar dhe të drejtat kushtetuese”, tha Meta.

LIVE – Konferencë për shtyp

Publiée par Ilir Meta sur Vendredi 15 novembre 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej