Mesazhi i Josip Broz Titos në librezat e nxënësve në Jugosllavi

Duhet të lëçisni

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Në librezat për nxënësit e ciklit fillor, në vitin shkollor 1964/65, në faqen e parë të saj është shkruar mesazhi i Josip Broz Titos për nxënësit:

“Mësoni mirë dhe ndëgjoni arsimtarët tuej. Ata dëshirojnë me krijue prej jush qytetarë të mirë t’arsimuem të vendit tonë. Përpiquni me qenë sa ma të mirë. Ata që mësojnë ma me vështirsi duhet të bájnë pak ma tepër përpjekje që edhe ata të mbërrijnë sukses të mirë. Duhet të jeni të vendosun në punë; nëqoftëse nuk u mjafton nji orë për të mësue ndonji njisi, punoni dy ose ma teprë orë, por gjithmonë përvetësojeni mirë. Mësoni me kambëngulje dhe seriozisht, sepse dija ka randësi të madhe për qytetarët e vendit socialist siç ásht Jugosllavija jonë.
Kini gjithmonë ndërmend se ndaj Jugosllavisë socialiste keni obligime të mëdha. Gjithmonë duhet të mbani në mend se, bashkë me të vjetrit, për Jugosllavinë tonë të re kanë luftue me të vjetrit, për Jugosllavinë tonë te re kanë luftue me vetëdije kanë vdekë edhe të rijt prej moshës 15-vjeçare e ma nalt, se kanë sulmue në betejat ma t’ashpra tue mos mendue a do të dalin të gjallë prej lufte. Njerëzit tanë kanë dhanë me vetëdije jetën e tyne që breznive t’ardhshme dhe rinisë që vjen t’i sigurojnë jetë ma të mirë. Mos e harroni këtë kurr dhe le t’u delni borxhit tue mësue mirë dhe tue u bá qytetarë të vetëdijshëm të Jugosllavisë socialiste.”

/KultPlus.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sherr me thika në qytetin e Durrësit, Policia vë në pranga një 51 vjeçar

Një sherr me thika ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Durrësit, ku një 51 vjeçar ka qëlluar me thikë një 55 vjeçar...

Çdo minutë që kalon përkthehet në para për kompanitë e mëdha, ja sa fitojnë ato

“Big Tech” pati një vit të madh suksesi në 2020-ën, pasi pandemia nuk i ndaloi 7 kompanitë më të mëdha të teknologjisë të rriteshin...

Aksidenti me dy viktima në Shkodër, SHÇBA: U arrestua një polic dhe një person tjetër

Një punonjës policie është arrestuar në Shkodër për shkak të aksidentit me dy viktima që ndodhi paraditen e sotme. SHÇBA Shkodër- Lezhë bën me dije...

“Krim zgjedhor i pafalshëm”, Petrit Vasili rendit të gjitha arsyet përse zgjedhjet e 25 prillit kanë rënë

Zv/Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili deklaroi këtë të martë se zgjedhjet e 25 prillit ranë pas provave që tregojnë shkeljet në...

Naomi Campbell i habit të gjithë, nënë për herë të parë në moshën 50-vjeçare (foto)

Supermodelja Naomi Campbell i ka surprizuar të gjithë ditën e sotme teksa ka zbuluar se është bërë nënë për herë të parë. Naomi ka...