Mes luksit dhe garës për karrierë: “Grerëzat” e Rilindjes që nuk u bën dot bletë (film)

Duhet të lëçisni

Djali i ish-policit me rekorde kriminale mbante dy mbiemra, kush është viktima në Vlorë

Zbardhen të reja detaje nga vrasja e 31-vjeçarit Tauland Gjikaj (Beqiraj), mesditën e sotme në qytetin e Vlorës. Raportohet se viktima është djali i një...

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Në sheshin para sallës së Parlamentit, në fillim të çdo seance bien në sy fotografë që i drejtojnë objektivat e tyre tek gratë deputete, të cilat shfaqen para tyre plot stil dhe sharm.

Ndonjëherë, të duket sikur je para ndonjë instituti mode dhe se aty brenda po zhvillohet ndonjë ballo, por në fakt jemi para Kuvendit dhe brenda diskutohen dhe miratohen ligje.

Thonë që fotografët porositen që t’i fiskojnë sa më tepër gratë deputete apo ministre, gjatë “sfilatës” së javës, foto që më pas do të bëjnë udhëtimin e rrjeteve sociale.

Padyshim që kujdesi për pamjen e jashtme është krejt i natyrshme tek një grua, qoftë kjo në karrierë apo e zakonshme. Por, ka protokoll të caktuar për gratë në politikë. Modelet që na vijnë nga perëndimi janë krejt ndryshe.

Kur është fjala për gra vendimarrëse pritet prej tyre një imazh brenda seriozitetit që i takon një ligjvënëseje, ministre apo kryebashkiakeje.

Dhe kur është fjala për gra ministre apo deputete të një vendi të varfër si Shqipëria, është diferencë e thellë me shumicën e grave që jetojnë në varfëri e me telashet e përditshme të jetës, të cilat me zor ia dalin të ushqejnë fëmijët.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Djali i ish-policit me rekorde kriminale mbante dy mbiemra, kush është viktima në Vlorë

Zbardhen të reja detaje nga vrasja e 31-vjeçarit Tauland Gjikaj (Beqiraj), mesditën e sotme në qytetin e Vlorës. Raportohet se viktima është djali i një...

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...