Mediat Turke: Ish-presidentin e Galatasaray e mashtuan në Shqipëri për 24 milionë Lira (3.5 milionë dollarë)

Duhet të lëçisni

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Sipas lajmeve të fundit sipërmarrësi i njohur (ish-Presidenti i Galatasaray), Adnan Polat u mashtrua nga partneri i Air Albania biznesmeni shqiptar Sinan İdrizi. Idrizi mori paratë nga zoti Polat me premtim për blerjen e një kompanie nafte në Shqipëri. Kurse tani nuk ka në treg as kompani e as para…

Personi i famshëm i biznesit, ish-presidenti i Klubit Sportiv Galatasaray, Adnan Polat u mashtrua në Shqipëri.

Kryetari i Polat Group, Adnan Polat, i cili paraqiti një padi penale pranë në Prokurorit të Stambollit, u ankua se ortaku kompanisë Air Albania Sinan Idrizi e ka mashtuar duke i kërkoi para me premtimin për blerjen e një kompanie të naftës, por kontrata nuk ishte përmbushur dhe për këtë u ankua pranë organeve kopetente të drejtësisë.

Si u zhvilluan ngjarjet?
Adnan Polat, i cili ishte duke bërë biznes në Shqipëri, është njohur me Sinan Idrizin, partneri i kompanisë airore Air Albania dhe menaxheri i K.S.Flamurtari-t, një nga ekipet e Superligës Shqiptare.
Sinan Idrizi i ka thënë Adnant Polat-it se një kompani në Shqipëri e quajtur Global Fluids International (GFI) po bën një biznes shumë fitimprurës dhe nëse dëshiron ta blesh këtë kompani të ndihmoj dhe ta rregulloj unë.
Sipas pretendimit Sinan Idrizi i ka thënë Polat-it se çmimi i shitjes së kompanisë ishte 17 milion dollarë dhe se 3.5 milion dollarë (me kursin e këmbimit aktual janë 23.6 milion Lira Turke) duhet të jepen si paradhenie (depozito), dhe nëse shitja nuk do të bëhet, paradhënia do të kthehet ty.

Në nëntor 2016 Polat-i ka përgatitur një projekt-marrëveshje për blerjen e aksioneve. Pas kontratës, Sinan Idrizi tha i thotë Andant Polat-it që zyrtarët e kompanisë po e thërrisnin dhe se donin që paratë të merreshin prej tij (nga S.I.) në cilësinë e të besuarit, dhe jo përmes bankës. Pas kontratës së shitjes që ata nënshkruan së bashku, Polat-i i dërgoi tarifën e parapagimit në llogarinë e biznesmenit shqiptar.

Paradhënia (kapari) nuk iu kthye më

Sipas lajmeve të Dilek Yaman-it në gazetën Sabah thuhet që; sipas pretendimit në ankesën penale në prokurori, disa muaj më vonë, Sinan Idrizi filloi ta dredhë me Polatin, duke i thënë se në Shqiperi ka zgjedhje dhe se këtë do ta rregullojë pas zgjedhjeve. Dhe pas zgjedhjeve të 2017 ai i tha Polat-it se shitja nuk mund të realizoheshin, as tani pas zgjedhjeve (2017).

Pas kësaj gjendje Adnan Polat-i ja kërkoi 3.5 milionë dollarët që ai kishte dhënë si paradhënie Sinan Idrizit, po ashtu dhe anullimin e kontratës së shitjes. Por, Sinan Idrizi nuk ka dashur të anulojë kontratën. Megjithëse kanë kaluar muaj të tërë më në fund Adnan Polat-i paraqiti një kallëzim penal në prokurori, ku fajëson Sinan Idrizin për mospagimin e paradhënies dhe prishjen e kontratës. Pas ankesës së Polat, i cili pretendoi se ishte mashtruar nga Sinan Idrizi, prokuroria ia nisi hetimit për ngjarjen.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-adnan-polata-arnavutlukta-24-milyon-liralik-vurgun-6216066

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...