Mediat italiane publikojnë gafën e Ramës: Kryeministri shqiptar shpërndau fake news për koronavirusin

Duhet të lëçisni

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

Mediat italiane kanë publikuar gafën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, i cili shpërndau një video, duke thënë se pamjet vijnë nga Spanja, vend në të cilin, sipas tij, policia godet personat që nuk binden ndaj urdhërit për të mos qëndruar afër në pazare, për shkak të koronavirusit.

E vërteta është se pamjet nuk vijnë nga Spanja, por nga protesta antiqeveritare në Algjeri. Rama po përballet me rastet e para të vdekjeve nga koronavirusi në vendin e tij. Deri më tani, autoritetet shqiptare raportojnë për 76 persona të prekur nga virusi vdekjeprurës dhe 2 të vdekur.

Pamjet që ka shpërndarë Rama janë edhe fakenews, por janë edhe pamje që kanë aromën e kërcënimit. Kreu i qeverisë shqiptare ka në “Facebook” gati 1.2 milionë ndjekës. Në faqen e FB të kryeministrit shqiptar, ka një postim, ku thuhet se policia në Spanjë ka filluar të gjuajë ata persona që rrinë afër me njëri tjetrin nëpër tregje. Në faqen e Ramës thuhet se “video vjen nga Spanja, ku një person vdiq çdo 4 minuta dje nga koronavirusi. Po publikoj këto pamje, për të gjithë ata që shkojnë e bëjnë pazar”.

Por, edhe nëse e shohim videon në pamje të parë, mund të përjashtohet kategorikisht mundësia që pamjet të jenë marrë nga Spanja dhe autoritetet atje të “kërcënojnë” apo godasin qytetarët. Videoja, në fakt, u botua në 7 Mars në Twitter nga @AlgeriaRevolt, dhe teksti ëhstë kështu: “Policia pa dallim rreh sot demonstruesit paqeruajtës dhe kalimtarët në Algjeri”.

Gjithashtu në 7 Mars, siç raportohet nga Al Arabyia, policia algjeriane arrestoi rreth dhjetë protestues gjatë një demonstrate antiqeveritare. Gjatë operacionit, policia dyshohet se shpërndau afro 300 demonstrues duke marshuar në kryeqytet.

Dhe nën postimin që shoqëron videon, Edi Rama përfundon: “Zbatimi i ligjit ka një përgjegjësi historike të veprojë me zero tolerancë”. Këto fjalë tingëllojnë si një kërcënim. A mund të veprojmë ndaj koronavirusit me të tilla lajme të rreme? /Bwfoto galeri

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?!

Nga Elona Caslli E bija e Ylli Hilës... E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?! Je grua dhe po ta kursej...