Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Media britanike për Durrësin: Qytetarët këndojnë e kërcejnë nëpër çati për të ngritur humorin

Nga Ejona 0

Grupi i këngëtarëve që hapin portin e Durrësit janë ndër të vetmit njerëz në Shqipëri që iu dha një leje speciale për sipërmarrje jashtë gjatë orarit të bllokimit.

Në mbrëmje para perëndimit të diellit ata shkojnë në një lagje tjetër në qytetin kryesor port të Shqipërisë, të shoqëruar nga një shoqërim policie dhe altoparlantë, për të kryer një koncert ekspresiv për familjet e mbyllura brenda ndërtesave të apartamenteve përreth.

Koncerti i së martës në mbrëmje, i pesti deri më tani, zgjati 90 minuta, ku këngëtarët kryesisht mbanin maska ​​për fytyrën, duke marrë kthesat duke i dëgjuar këngët tradicionale në një mikrofon të mbështjellë me plastikë. Banorët shtrënguan duart në doreza gome. Disa i përkulën rregullat për të dalë jashtë dhe kërcejnë në rrugë afër pragjeve të tyre.

Ata e përshkruanin ndërhyrjen muzikore si një bekim për një qytet i cili po duron një nga bllokimet më të rrepta të koronavirusit të Evropës, ndërsa ende mbante plagët nga një tërmet që vrau 24 njerëz më pak se pesë muaj më parë.

“E mrekullueshme, harrova të gjitha ankthet e mia,” tha Aishe, 60 vjeç. Ajo kërceu me një shkëlqim në sytë e saj, duke mbajtur lart telefonin e saj për t’i treguar koncertit drejtpërdrejt djalit të saj që po strehohet në Kosovën fqinje sepse tërmeti e bëri shtëpinë e tij në Durrës pabanueshme.

Për të ndaluar koronavirusin, Shqipëria ka porositur të gjithë banorët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në çdo kohë, përveç ditëve të javës në mes 5:00 dhe 1:00 pasdite, kur ata nën moshën e pensionit mund të regjistrohen në një aplikacion për një udhëtim për të shkuar në pazar për nevojat .

Këtë herë të vitit, Durrësi do të ishte mikpritës i turistëve në një nga plazhet më të gjatë në Adriatik dhe duke u mbushur me jetën në baret e shumta të tij.

“Ne e kemi bërë këtë për katër ditë, dhe duhet të them se nuk e besoja se do të ishte një nga kënaqësitë më të mëdha të jetës sime si këngëtare,” tha Alban Kamenica, një nga interpretuesit, i cili normalisht këndon për Turistë britanikë, polakë dhe austriakë në një hotel aty pranë.

Organizatori i koncertit, poeti Ardi Omeri, mori një dhuratë falënderimi: një tenxhere me lule.

Në një ballkon të katit të tretë, një nënë me flokë të bardha në fund të viteve gjashtëdhjetë ishte duke filmuar koncertin në një telefonatë, duke i treguar asaj vajzave binjake 37-vjeçare në mbyllje në Milano, Itali, një nga qytetet evropiane të goditur më keq nga koronavirusi.

“E shihni,” u tha ajo duke u buzëqeshur. “Unë ju kam dhënë muzikë live për ditëlindjen tuaj!” /Reuters

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej