Matura Shtetërore u vlerësua nga Ministria e Arsimit më pak se aktivitetet e LGBT-së

Duhet të lëçisni

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...

Nga 36 328 maturantë që iu nënshtruan provimeve me zgjedhje në Maturën Shtetërore 2018 rreth 2300 u vlerësuan me notën 4 sipas rezultateve të publikuara nga MAS.

Kjo shifër  është tregues i qartë i dështimit të këtij procesi pasi bëhet fjalë për lëndë të cilat maturantët i kanë zgjedhur vetë.

Nga 35609 maturantë që i janë nënshtruar provimit të gjuhës shqipe këtë vit rreth 1363 janë vlerësuar  me notën  4. (MBETËS)

Nga 36 135 maturantë që i janë nënshtruar provimit të matematikës 2274 maturantë kanë vlerësuar me notën 4. (MBETËS)

Shkak i këtyre rezultateve të dobëta  është koha e shkurtër që patën nxënësit nga njëri provim tek tjetri, presionet nga administratorët e procesit si edhe përgatitja profesionale e mësuesve, që lë për të dëshiruar në shumë shkolla të vendit.
Janë jo të pakta gjimnazet në të cilët ka mësues të diploma “Bachelor” dhe Master në kioskat private. Në duart e tyre është fati i rinisë shqiptare.

Përfituesit kryesore nga kjo çorbë e Ministrisë Arsimit janë Universitetet Private, të cilët edhe këtë vit pritet të përballen me fluks kërkesash për regjistrim nga nxënësit që nuk kanë kapur degët që dëshirojnë.

Ministria e Arsimit duhet t’i përkushtojë më shumë vëmendje edukimit të brezit të ri se sa aktiviteteve të LGBT-ve për të cilët u investua gjatë.

Jo në pak media pamë përfaqësues të Ministrisë së Arsimit që dolën të flisnin për hallin e madh të LGBT-ve.

Për ironi të fatit për procesin e maturës shtetërore , qe vendos për të ardhmen e rreth 37 mijë të rinjve nuk pat një plan të qartë për mënyrën se di do vijojë ky proces.

Sindikata e Arsimit pjesë e Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë i kërkon Ministrisë Arsimit të punojë për të gjetur shkaqet e dështimit të procesit Maturës Shtetërore.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...

Denincimi i qytetarit: Në rrugën Dhorkë Orgocka po kryhen arnime për fushatë elektorale (Film)

Një tjetër denoncim është bërë nga qytetarët për rrugën Dhorkë Orgocka, pasi Bashkia përdor fushatën elektorale për të kryer riparimin e Rrugës. Nga videoja e...