Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Marrëzitë e Presidentit grek/ PDIU: Acarimi i tij është dëshmi që e vërteta djeg

Nga Klodiana 0

Lidhur me deklaratat e Presidentit grek ka reaguar Partia për Drejtësi Integrim dhe Unitet ku bën me dije se së pari duhet ti kujtojmë Presidentit grek se atë deklaratë po e bën në një tokë shqiptare, në Konicë dhe i referohet pikërisht vitit të mbrapshtë 1913, ku trupat greke pushtuan Çamërinë.

Përmes një deklarate përshtyp PDIU deklaron se Pavlopulos po shfaqet si përfaqësus i shekullit të kaluar, ku shqiptarët nëpërkëmbeshin, por ky nuk është shekulli i tij, por shqiptarëve.

Reagim i PDIU për deklaratat e Presidentit grek:

Deklarata të përsëritura të një njeriu që pëshkak të moshës dhe pozicionit duhet të ishte  i matur nga politika greke. Po na shfaqet së bashku me Agimin e Artë si një reminishencë e qarqeve nacionaliste dhe pasardhës i Napolon Zervës. Presidenti grek qëllimisht ngatërron pjesën më të tërën dhe rolet në histori.

Së pari duhet t’i kujtojmë Presidentit Grek se atë deklaratë po e bën në një tokë shqiptare, në Konicë dhe i referohet pikërisht vitit të mbrapshtë 1913, ku trupat greke pushtuan Çamërinë, Follorinë e Kosturin. Arritën deri në Hormovë dhe më pas bënë masakrën e Panaritit.

Sigurisht që është për të ardhur keq që Pavlopulos po shfaqet si përfaqësus i shekullit të kaluar, ku shqiptarët nëpërkëmbeshin, por ky nuk është shekulli i tij, por shqiptarëve. Sigurisht ai mund të flasë me nostalgji për një epokë të kaluar që nuk kthehet më.

Presidenti grek është përfaqësuesi më tipik hipokrizisë dhe i standarteve të  dyfishta të një shteti shovinist me shqiptarët. Kur ndërsa flet për të drejtën evropiane, vendi i tij është i vetmi vend në botë që nuk njeh asnjë minoritet dhe nuk ka nënshkruar as Konvetën e Këshillit të Evropës për të drejtat e minoriteteve.

Nuk është hera e parë që ky pinjoll dhe trashgimtar i Napolon Zervës bën deklarata të tilla, të papërgjegjshme për çështjen çame. Ai para disa kohësh bënte deklarata arrogante dhe kërcënuese për çështjen çame dhe shqiptarët, nga Paramithia. Pikërisht në vendin ku filloi Masakra e Genocidi Etnik mbi shqiptarët e Çamërisë. Ku u shfarrosën 20% e popullsisë dheu larguan me dhunë 90% e shqiptarëve të Çamërisë nga krimineli Napolon Zerva, njeriut që Greqia i ka bërë monument në Gumenic.

Sigurisht që Presidenti Grek do të donte që të ishin shfarrosur të gjithë shqiptarët e Çamërisë. Acarimi i tij është dëshmi që e vërteta djegPavlopulos e di që është çëshjte kohe që e vërteta do të triumfojë dhe e drejta do të realizohet.

Shqiptarët e Çamërisë janë krenar që iu bashkuan me 1 mijë partizanë forca të Ellas, me batalionin “Ali Deminë Çamëri dhe batalioninÇamërianë Shqipëri.

Pavlopulos, ka ikur koha kur e coptuat Shqipërinë dhe masakruat Çamërinë.

Ky është shekulli i shqiptarëve dhe Çamëria ka zot.

Është çështje kohe që e drejta të triumfojë. Siç kapërdinë dhe pranuan Marrëveshjen e Prespëspas 20 vitesh, ashtu dhe herët ose vonë do të pranojnë zbatimin e vlerave europiane për liri të e të drejtat e njeriut dhe ato pronësore pëshqiptarët e Çamërisë.

Gjithsesi Pavlopulos, me këtë deklaratë arogante tenton të futet e të ndikojë në politikëzgjedhore greke.

Çështja çame nuk është monedhë shkëmbimi, ku ndërsa bëhen varrezat e ushtarëve grek, marrëveshja për toponimet dhe ligji për minoritetet, ku e nxorën Shqipërinë me 9 minoritete dhe shkëmbim nuk morën as ligjine luftës, aq shumë trumbetuar, nga e cila fillon dhe zgjidhja e çëshjtes çame, por morën vetëm vulën apo stile.

Pavlopulos me kryetaren e rinisë Vorio-Epirit

Gjyshi i Kotzias me Goebbel

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej