Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ditët e para të pushtimit gjerman në Shqipëri

Nga Media 0

Nga Armand Plaka

Fotot mbajnë datën 29 shtator 1943, thuajse më pak se dy javë pas hyrjes së tyre në Shqipëri me një operacion blic, ndërsa trupat e kapitulluara italiane akoma s’ishin larguar. Fotot shfaqin ushtarë gjermanë të xhandarmarisë fushore e të policisë ushtarake, gjatë liridaljes në kryeqytet, ndërsa shohin kuriozë ate ç’ka mund të ofronte tregu dhe jeta e varfër me tipare orientale e banorëve të Tiranës, në ditët e para të mbërritjes së tyre në një vend që konsiderohej si “deutschfreundlich” (miqësor ndaj gjermanëve), edhe pse zyrtarisht “neutral”. Fotot botohen për herë të parë dhe janë marrë nga arkivat holandeze.

@Armand Plaka – Të gjitha të drejtat të rezervuara.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej