Marin Mema tregon të vërtetën e luftës së Trojës, jehonë në median greke, fqinjët “turren” në komente (Film)

Duhet të lëçisni

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...
“E vërteta e luftës së Trojës”, ky është dokumentari më i fundit i gazetarit Marin Mema që ka ngjallur jo pak reagime të fqinjëve tanë grekë.
Gazetari Mema thotë se faktet e panjohura të kësaj lufte fshihen tek poemat e Homerit. Faktet dhe dokumentet fshihen në Iliadën e Homerit dhe tek Odiseja, sepse në këto vepra fshihet gjithçka edhe pse dikush nuk ka dashur që ato të lexohen siç duhet”, thotë Mema.
Ky dokumentar synon të tregojë përfshirjen e shqiptarëve në Luftën e Trojës. Babai i hisorisë, Herodoti shkruante: Boshti i luftës së Trojës ishin pellazgët dhe fiset e tyre të mëdha e luftarake. S’jam në gjendje të përcaktoj gjuhën që flisnin pellazgët, por ata kanë qenë folës të një gjuhe të ndryshme nga ajo greke”.
Historianët duke analizuar faktet që gjenden në dukumente evidentojnë edhe kuptimin e fjalës “Troja” që është si fjala shqip, troje(truall). Sipas të gjitha lidhjeve gjuhësore dhe arkeologjike, lufta e Trojës dhe heroi mitik Akili lidhen fort me ilirët, shpjegojnë historianët.
Ky dokumentar ka ngjallur jo pak reagime te fqinjët tanë grekë. Mediat greke por edhe komentuesit në rrjete sociale janë shqetësuar jo pak nga koto fakte historike të evidentuara nga Marin Mema.
Homeri e cilëson Akilin të mallkuar, e bazuar në këtë fakt Mema ngre pyetjen a mundej një hero grek të shkatërronte grekët e lashtë?
“A mundet pra të ishte ky hero mitik një grek dhe të shkatërronte po grekët e lashtë? Kjo duket e vështirë nëse i referohesh fakteve”, është ky një nga fragmentet e dokumentarit që media greke Antena citon në kronikën e saj.
Në Iliadë Akili quhet shpesh këmbëshpejti, ai thirrej “as petos” pra “asht’ i shpejt'”…A ishte heroi mitik grek, Akili, ilir?
Ndiqni dokumentarin për të marrë shumë përgjigjie.

Reportazhi i gazetarit Marin Mema

Kronika në televisionin grek

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Harron pandeminë/ Uiski, amaro, raki dhe verë! Ja tenderi skandaloz i Shërbimit Diplomatik

Teksa vendi është i zhytur në një emergjencë mjekësore, e shkaktuar nga Covid 19, janë disa institucione që vijojnë të bëjnë tendera luksi, e...

“Duhen spitale Covid në rrethe”/ Solis: Pacientët duan të shohin familjarët para se të vdesin

Ish Ministri i Shëndetësisë Leonard Solis, ka pranuar se situata e Covid-it ka goditur fort sistemin shëndetësor në vendin tonë. Në një intervistë për "Abc"...

E rëndë në Memaliaj, djali harroi frenat e dorës, furgoni i merr jetën të atit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në fshatin Krahës në bashkinë Memaliaj. Një 67-vjeçar humbi jetën pasi u shtyp nga furgon i cili është...

Përplasen 2 automjete në superstradën Lezhë-Milot, plagosen 2 drejtuesit

Një tjetër aksident është regjistruar mbrëmjen sotme në superstradë Lezhë-Milot. Dy automjete janë përplasur duke shkaktuar plagosjen e dy drejtuesve të mjeteve. Policia Rrugore e...

Javën tjetër fillon dëbora, zonat me reshjet më të dendura

Temperaturat mesatare janë ulur me disa gradë gjatë kësaj jave në vend, ndërsa në vijim pritet që të fillojnë reshjet e dëborë duke na...