Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Manjani paralajmëron arrestime të tjera në radhët e gjyqsorit

Nga Media 0

Ministri i drejtësisë përshëndet arrestimin e gjyqtarit Ibrahim Hoxha, i akuzuar për korrupsion

 

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, i ka këruar Këshillit të Lartë të Drejtësisë, shkarkimin e gjyqtarit Ibrahim Hoxha, i arrestuar një natë më parë për korrupsion.  Ministri i Drejtësisë, ka paralajmëruar edhe arrestime të tjera në radhët e gjyqtarëve. Në në fjalën e tij në  në analizën vjetore të Gjykatës Administrative të Apelit, Manjani i bëri thirrje gjyqtarëve të distancohen nga ata të korruptuarit për të pastruar imazhine  sistemit të drejtësisë.

“Sot do të shpallej një vendim i blerë. Përshëndes prokurorinë por dhe palët të cilët u bënë pjesë e kësaj veprimtarie hetimore të sukseshshme. Veprimtari e cila tashmë duhet të transferohet në dyert e gjykatave. Është radha e kolegëve tuaj që të distancohen nga kjo ngjarje tepër e rëndë. Ashtu siç nxis cdo qytetar që të mos harxhojë kohë të bëjë denoncime vend e pa vend port ë denoncojë në zyrën e prokurorit, policit gjyqësor që raste të tilla të jenë sa më të sukseshme të jenë e mundur. Ashtu sic i takon kolegëve të KLD-së që një orë e më parë ta shkarkojnë këtë gjyqtar për akte e sjellje që cëqnojnë rëndë figurën tuaj.

Askush këtu në këtë sallë ashtu si shumica dërrmuese e trupës gjyqësore nuk ka ndërmend të paguajë kostot publike të elementëve të kësaj natyre. Është momenti ta tregojmë. Për fat të keq sot është sindroma: Po je gjyqtar je i korruptuar. Duhet ta ndryshojmë këtë me një reagim proporcional public dhe jo duke u fshehur pas alibive ligjore, kishe të drejtë apo jo, kishe prova apo jo. Gjykata të distancohet hapur. Nuk ka kuptim të flasim për reformën në drejtësi nëse nuk kemi reagime të tilla proporcionale.Shqiptarët duan reagim jo më llafe”, tha Manjani.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej