Lufta ndaj cannabis në shifra

Duhet të lëçisni

Rama: Spitalet para 7 vitesh nuk kishin batanije, në oborr shiteshin gjyslyqe “Gucci dhe versaqe”

Kryeministri Edi Rama bëri një bilanc të sistemit të shëndetësisë në këto vite qeverisje. Në fjalën e tij në programin "shëndetësia që duam", Rama tha...

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

1260 operacione policore, 4470 vende të kontrolluara në të gjithë vendin, 526 automjete, 2 helikopterë, 3 mijë forca policore, 2.5 milionë rrënjë bimë cannabis të asgjesuara, 600 mijë rrënjë të konstatuara në fazën e farishtes, 400 persona të evidentuar si të përfshrië një kultivimin e kësaj bime, 283 të arrestuar dhe 100 të shpallur në kërkim. I gjithë ky angazhim i policisë në luftën ndaj kanabisit përgjatë vitit 2016 ka kushtuar 6 milionë Euro, nga 3 milionë dollarë që kushtoi në 2015.1

Këto shifra i bëri dje publike në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Skënder Kalemi, drejtor i drejtorisë së Krimeve në Policinë e Shtetit. Sipas tij ka qenë një nga angazhimet më të mëdha të polciisë që nga viti 1991, kur u konstatua parcela e parë e kanabisit e mbjellë në Shqipëri e deri më sot. Kalemi mbrojti tezën se konstatimi dhe kontrolli i territorit ka sjellë edhe konstatimin më të madh të bimëve duke e krahasuar me vitet e mëparshme, por sipas tij policia ka bërë një punë të jashtëzakonshme. Vlen të përmendet se tashmë drejtues të lartë të policisë dhe specialistët e saj kanë hartuar një strategji gjithëpërfshirëse për vitin tjetër që të parandalohet fenomeni i kultivimit dhe përhapjes së kanabisit. Është një strategji që kërkon më shumë impenjim, më shumë kosto, por edhe angazhim të strukturave të tjera të shtetit dhe shoqërisë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rama: Spitalet para 7 vitesh nuk kishin batanije, në oborr shiteshin gjyslyqe “Gucci dhe versaqe”

Kryeministri Edi Rama bëri një bilanc të sistemit të shëndetësisë në këto vite qeverisje. Në fjalën e tij në programin "shëndetësia që duam", Rama tha...

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...