Loja e rrezikshme “Jonathan Galindo”, bien pre edhe 5 fëmijë shqiptarë (film)

Duhet të lëçisni

Albin Kurti për garancinë e lirimit të krerëve të UÇK-së: S’më takon mua të marr kësi hesapesh

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë ku ka miratuar programin Qeverisë, ka folur për çështjen...

Misioni i SHBA në OSBE për 25 prillin: Mbetet problem blerja e votës, SPAK të hetojë krimet zgjedhore

Misioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OSBE ka bërë një deklaratë lidhur me zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri. Ndërkohë që veçon...

Partia Demokratike bën hapin e parë kundër 25 prillit, kërkohet në KAS rivotimi në 9 qarqe të vendit

Partia Demokratike pritet të dorëzojë pranë Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve kërkesën për shpallje të pavlefshme të rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit për...

Përcillet për në banesën e fundit Guljelm Radoja, ja cili ishte amaneti i aktorit (film)

Është përcjellë në banesën e fundit aktori Guljelm Radoja, i cili humbi jetën për shkak të Covid-19. Ceremonia ka qenë shumë private, pasi ka qenë...

Viktima të lojës së rrezikshme Jonathan Galindo kanë rënë edhe 5 fëmijë shqiptarë. Kjo lojë mbetet në vijimësi të lojës tjetër të rrezikshme Balena Blu e cila shkaktoi jo pak viktima.

Lidhur me rastin në vendin tonë ka folur eksperti Mirgit Vataj që ka shpjeguar mënyrën si një fëmijë mund të bjerë pre e lojës. Loja dëmton psikologjikisht dhe fizikisht fëmijët.

Jonathan Galindo është një lojë e cila shtyn fëmijët nga mosha 10 deri në 18 vjeç drejt vetëvrasjes. Ajo nis me një link i cili vjedh të dhënat personale të fëmijëve dhe iu kërkon atyre të jenë pjesë e lojërave të tjera virtuale ku u imponohet të torturojnë veten. Mësohet se shumë fëmijë janë shantazhuar dhe kërcënuar për t’u bërë pjesë e lojës.

Lidhur me rastin ka folur edhe psikologia Lediana Braho e cila fton prindërit të tregohen vigjilentë dhe mos lejojnë që fëmijët e tyre të qëndrojnë gjatë në rrjetet sociale për të shmangur kështu një varësi të mundshme ndaj lojës.

Jonathan Galindo nis me një ftesë në rrjetet sociale dhe duket argëtuese në fillim pasi në pamje shfaqen disa qenushë por më tej shkatërron fëmijët duke ushtruar presion psikologjik ndaj tyre.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Albin Kurti për garancinë e lirimit të krerëve të UÇK-së: S’më takon mua të marr kësi hesapesh

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë ku ka miratuar programin Qeverisë, ka folur për çështjen...

Misioni i SHBA në OSBE për 25 prillin: Mbetet problem blerja e votës, SPAK të hetojë krimet zgjedhore

Misioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OSBE ka bërë një deklaratë lidhur me zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri. Ndërkohë që veçon...

Partia Demokratike bën hapin e parë kundër 25 prillit, kërkohet në KAS rivotimi në 9 qarqe të vendit

Partia Demokratike pritet të dorëzojë pranë Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve kërkesën për shpallje të pavlefshme të rezultatit të zgjedhjeve të 25 prillit për...

Përcillet për në banesën e fundit Guljelm Radoja, ja cili ishte amaneti i aktorit (film)

Është përcjellë në banesën e fundit aktori Guljelm Radoja, i cili humbi jetën për shkak të Covid-19. Ceremonia ka qenë shumë private, pasi ka qenë...

Humbin jetën 25 pacientë, konfirmohen 234 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Numri i viktimave dhe i rasteve ditore të infektuar me Covid vijon që të jetë i lartë në Maqedoninë e Veriut. Gjatë 24 orëve të...