Mbyllja e klubeve të natës/ Shefja e ISHP-së kërkon mirëkuptimin e artistëve: Masë nga zori, jo nga qejfi

Duhet të lëçisni

Aksident me vdekje në Orikum, mjeti përplas biçikletën, ndërron jetë drejtuesi i saj

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbërmjen e sotme në Orikum të Vlorës. Automjeti ka përplasur një biçikletë teksa viktimë ka mbetur drejtuesi i saj. Raportohet...

Opera të dalë nga varësia e shtetit? Ministria “përgënjeshtron” ministren: Keqinterpretim!

Disa ditë pas kësaj deklarate të ministres së Kultures Elva Margariti, kur një debat i madh perfshiu artistët e operas të cilët e gjetën...

Kufizimet nga COVID-19/ Ja 9 vendet që mirëpresin pa kushte udhëtarët amerikanë, në krye të listës Shqipëria

Qytetarët amerikanë zotërojnë një prej pasaportave më të fuqishmë në botë por gjatë pandemisë SHBA u kufizua më shumë se çdo shtet tjetër. Shpërthimi i...

Britanikët protestojnë kundër masave kufizuese, përplasje me policinë

Në Britaninë e Madhe kanë nisur protestat kundër vendosjes së karantinës. Të paktën 15,000 qytetarë u mblodhën në sheshin Trafalgar, që mban sloganin “Ne nuk e...

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico kërkon mirëkuptimin e artistëve lidhur me masën e qeverisë për mbylljen e klubeve të natës dhe të gjitha lokaleve me muzikë.

Fico tha se vendimi nuk është “impulsiv” por një masë që implementohet sa herë ka një problematikë të caktuar. Ajo tha se klubet e natës janë identifikuar tashmë si vende me grumbullim të lartë njerëzish.

“Do të kërkoja me shumë përulësi që ta shikojnë këtë jo si një atak për atë çka ata bëjnë, por si një masë që është e detyrueshme nga zori jo nga qejfi. Gjatë kësaj pandemie, si në të gjithë vendet e botës ka masa që implementohen sa herë ka problematika të caktuara. Kërkojmë mirëkuptimin. Këto nuk janë vendime të marra në impuls. Fakti që ke grumbullime të identifikuara në këto vende, me grumbullim të të rinjve, që janë pjesa jonë më e dashur dhe më e shtrenjtë, por që kanë edhe vështirësi të pranojnë masa të reja. Por unë e shoh botën pak më ndryshe sepse besoj që nëse ndërmarrim një masë që na kushton gjatë verës, ne e kemi shumë në dorë, dhe bëjmë një ndryshim të jashtëzakonshëm nëse sillemi në mënyrën e kërkuar,” u shpreh drejtoresha e ISHP-së.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Aksident me vdekje në Orikum, mjeti përplas biçikletën, ndërron jetë drejtuesi i saj

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbërmjen e sotme në Orikum të Vlorës. Automjeti ka përplasur një biçikletë teksa viktimë ka mbetur drejtuesi i saj. Raportohet...

Opera të dalë nga varësia e shtetit? Ministria “përgënjeshtron” ministren: Keqinterpretim!

Disa ditë pas kësaj deklarate të ministres së Kultures Elva Margariti, kur një debat i madh perfshiu artistët e operas të cilët e gjetën...

Kufizimet nga COVID-19/ Ja 9 vendet që mirëpresin pa kushte udhëtarët amerikanë, në krye të listës Shqipëria

Qytetarët amerikanë zotërojnë një prej pasaportave më të fuqishmë në botë por gjatë pandemisë SHBA u kufizua më shumë se çdo shtet tjetër. Shpërthimi i...

Britanikët protestojnë kundër masave kufizuese, përplasje me policinë

Në Britaninë e Madhe kanë nisur protestat kundër vendosjes së karantinës. Të paktën 15,000 qytetarë u mblodhën në sheshin Trafalgar, që mban sloganin “Ne nuk e...

Hidhet nga kati i pestë i pallatit 60-vjeçarja në Tiranë

Një 60-vjeçare dyshohet të jetë hedhur nga kati i pestë i pallatit ku jetonte në Tiranë. Për pasojë, gruaja  njoftohet të ketë ndërruar jetë. Ngjarja...