Lirikë e hidhur (… këtu ministrat janë të gjithë ëngjëj, ata poshtë tyre të gjithë djaj)

Duhet të lëçisni

Mbaron epoka “Angela Merkel”. Gjermania voton të ardhmen e saj

Rreth 60.4 milionë gjermanë do të votojnë këtë të djelë për Bundestagun e 20-të, dhoma e ulët e parlamentit të Gjermanisë, pas 16 vitesh...

Siç premtoi qeveria, mbërritën 259 afganë të tjerë

Një tjetër grup afganësh kanë mbërritur pasditen e sotme në Shqipëri. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka njoftoi se janë 259 fëmijë, gra e burra. “259...

Horoskopi për ditën e sotme, 26 shtator 2021

Dashi Dita në vazhdim duhet të jetë e shkëlqyer. Ju prireni të punoni me një energji të pakrahasueshme me shenjat e tjera, dhe sot do...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Nga Bardhyl Londo

Nuk e dua më këtë qytet,

e di: ai është fajtor pa faj.

Këtu ministrat janë të gjithë ëngjëj,

ata poshtë tyre të gjithë djaj.

Këtu të djeg malli për një hënë,

malli të përvëlon për një borë.

Këtu dhe hëna dhe dielli lindin,

kur vizë t’u japin ambasadorët.

Këtu përvëlohesh për një fllad puhize,

këtu nuk fryjnë më vrunduj erërash.

Kalon nëpër rrugë, ke frikë mos gëlltitesh

nga gojë të shqyera tenderash.

Kam dalë tani pas orës policore,

asnjë frikë nuk kam për vete.

Po nuk i shikoj dot si dridhen jetime

nga tmerri i betonit monumentet.

Ku është lindja, perëndimi ku?

Ku është jugu, ku është veriu?

Ku vallë mbaron betoni?

Ku vallë fillon njeriu?

Eci dhe këmbët më merren,

nuk kam pirë alkool asnjë pikë.

Me vete vargun e Brehtit pëshpëris:

kohë e vështirë për lirikën.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mbaron epoka “Angela Merkel”. Gjermania voton të ardhmen e saj

Rreth 60.4 milionë gjermanë do të votojnë këtë të djelë për Bundestagun e 20-të, dhoma e ulët e parlamentit të Gjermanisë, pas 16 vitesh...

Siç premtoi qeveria, mbërritën 259 afganë të tjerë

Një tjetër grup afganësh kanë mbërritur pasditen e sotme në Shqipëri. Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka njoftoi se janë 259 fëmijë, gra e burra. “259...

Horoskopi për ditën e sotme, 26 shtator 2021

Dashi Dita në vazhdim duhet të jetë e shkëlqyer. Ju prireni të punoni me një energji të pakrahasueshme me shenjat e tjera, dhe sot do...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Florian Marku bën krenarë shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://www.youtube.com/watch?v=S4nvAymiDjo