Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Linja e fluturimeve Prishtinë-Beograd, Kurti: Nuk është marrëveshje

Nga Ejona 0

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, pas vizitës që bëri në Autoritetin e Aviacionit Civil foli edhe për marrëveshjen e nënshkruar në Berlin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e ambasadorit Richard Grenell.

 Kurti tha se nuk është në kuptimin e plotë marrëveshje dhe sipas tij për  t’u shndërruar  për t’u shndërruar në një gjë të tillë.

“Ne e dimë versioni final të marrëveshjes që mua më është prezantuar me vonesë, pra atëherë kur edhe negocimi edhe draftimi kishin përfunduar. Mund të them që jemi për sa më shumë bashkëpunim rajonal, mirëpo ky bashkëpunim rajonal duhet t’i ketë parasysh dy gjëra themelore: e para, kushtetutshmëria e ligjshmëria e Kosovës dhe e dyta është , rentabiliteti ekonomik. Pra, të gjitha bashkëpunimet tona të cilat përfshijnë bashkëpunimin ekonomik do të duhej të jenë të leverdishme dhe të qëndrueshme. Ajo nuk është një marrëveshje, por një shprehje e vullnetit, duhet të kalojë edhe shumë hapa të tjerë që të kthehet në marrëveshje, por jemi në kushte pandemie që ka ngrirë një varg aktivitetesh e procesesh, e duket që një prej tyre është edhe kjo”, tha Kurti.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej