Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

L’aube (1950): Enver Hoxha, nga frika se mos vonohej, e uroi para kohe stalinin për 71 vjetorin!

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja, Francë

“L’Aube” ka botuar, të hënën e 20 nëntorit 1950, në ballinë, një shkrim në lidhje me urimin para kohe të 71 vjetorit të Stalinit nga Enver Hoxha, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar:

“Telegramet vazhdojnë ende të dynden, me sa duket, në redaksinë e Izvestia-s, për shtatëdhjetë vjetorin e Stalinit.

Gazetat vazhdojnë të botojnë me besnikëri këto mesazhe besimi.

Kreu i qeverisë shqiptare kishte frikë se mos vonohej, thotë gojëria popullore.

Kështu Enver Hoxha – vetë ai – sapo i ka dërguar para kohe urimet e tij për 71 vjetorin babait të vogël të popujve, i cili do të festohet më 21 dhjetor !”

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aube-1950-enver-hoxha-nga-frika-se-mos-vonohej-e-uroj-para-kohe-stalinin-per-71-vjetorin/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej