Landfilli i Sharrës, vendi i vetëm në Shqipëri për studimet mbi energjinë e rinovueshme

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Landfilli i Sharrës është vendi i vetëm në Shqipëri për studimet mbi energjinë e rinovueshme. Zona e Trajtimit  të Mbetjeve e cila njihet si ndryshe si Landfill i Sharrëspriti dhjetra studentë dhe pedagogë të Universitetit Politeknik dhe Universitetit Bujqësor në kuadër të programeve mësimore.

Kryesisht studentë të “Burimeve Natyrore”, te “Energjisë së Rinovueshme” dhe te “Mjedisit” pranë këtyre universiteteve mbyllën vitin shkollor në një mësim të hapur mbi njohjen e menaxhimit të integruar të mbetjeve dhe standartet mjedisore që aplikohen nga shoqëria koncesionare “Integrated Energy”.

Adri Erebara, Pedagog i Departamentit të Mjedisit dhe Burimeve Natyrore të Universitetit Bujqësor tha se cilësia e ambjentit është shumë më e lartë nga c’ishte më parë.“Falenderojmë kompaninë koncensionare për mikpritjen dhe bashkëpunimin sepse falë tyre është bërë e mundur që studentët të vijnë dhe të vëzhgojnë procesin në një ambjent me cilësi shumë më të lartë se më parë. Sasia e ujërave është përmirësuar , e tokës dhe gjithashtu e ajrit”-tha pedagogu.

Studentët mbetën të impresionuar nga vizitat në kapanonin ku do të bëhet seleksionimi manual dhe automatik i mbetjeve, si dhe nga format e depozitimit të mbetjeve.” Ishte vërtet eksperiencë e bukur ta shohim nga afër atë cfarë kemi studiuar. Më bëri përshtypje cdo gjë, ishin teknologjitë e fundit dhe ambjenti ishte shumë i mirë”-u shprehën studentët.

Studentët vëzhguan nga afër se si cilësia e ujit, tokës dhe ajrit, kanë ndryshuar rrënjësisht dhe u ballafaquan me një zone e cila respekton mjedisin dhe e mbron atë.

Landfilli i Sharrës është një vend unik për kryerjen e studimeve të thelluara master , doktotarurë dhe më tej.

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...