Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe si një mesazh politik në drejtim të lidershipit të ri kosovar.

Paraprakisht bëhet me dije se Lajçak ka thënë se ka hapësirë të mjaftueshme që Kosova dhe Serbia të bien dakord për marrëdhëniet e ndërsjella. Zyrtari i lartë evropian është shprehur se në vizitën e tij në Kosovë dhe në Serbi do të donte të dëgjonte përgjigjen e pyetjes së kur do të vazhdojë dialogu në Bruksel.

“Nuk është sekret që unë pres që BE të vazhdojë dialogun dhe se për Prishtinën dhe Beogradin, dialogu është i pashmangshëm në rrugën drejt BE-së. Bashkimi Evropian është këtu, ne jemi gati se kur do të ndodhë. Unë pres të dëgjojë përgjigjen gjatë kësaj vizite”, tha Lajçak.

Lajçak deklaroi se nuk po vije me ndonjë ultimatum për askënd dhe se Bashkimi Evropian është për të ndihmuar. Ndërkohë në lidhje me qeverinë e re të Kosovës, Lajçak ka vlerësuar figurën e Albin Kurtit dhe është shprehur se ai e di mirë se çfarë pritet prej tij dhe se deklaratat e tij të para për vazhdimin e dialogut nuk duhet të dramatizohen.

“Ai u zgjodh për të zgjidhur disa çështje të brendshme të Kosovës, të tilla si korrupsioni, drejtësia dhe çështjet sociale dhe ai e di shumë mirë se Bashkësia Ndërkombëtare, BE-ja dhe SHBA-të presin që dialogu të vazhdojë dhe ai është i gatshëm për këtë”, ka thënë Lajçak për mediat serbe.

Lajçak deklaroi se qëllimi i dialogut është normalizimi i marrëdhënieve për të rënë dakord se çfarë në fakt është normale. Ndërkohë këmbëngul për njohje të ndërsjellë dhe Beogradi, ku thekson se sheh hapësirë për marrëveshje dhe normalizim.

“Ka vend për normalizimin e marrëdhënieve dhe ka hapësirë për arritjen e një marrëveshje që do të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura dhe do të përshpejtojë rrugët evropiane të Kosovës dhe Serbisë. Jam absolutisht i bindur për këtë”, shtoi ai.

Lajçak theksoi se qëllimi është të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse që do të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura në mes dy palëve, duke përfshirë marrëveshjet për çështje të reja, por gjithashtu marrëveshjet e arritura tashmë që nuk janë zbatuar akoma.

“Garantuesit e asaj marrëveshje gjithëpërfshirëse do të jenë të dy palët dhe Bashkimi Evropian. Do të ketë një mekanizëm që rregullisht do të kontrollojë përmbushjen e të gjitha marrëveshjeve nga marrëveshja gjithëpërfshirëse. Marrëveshja nuk është fundi i rrugës së integrimit evropian, por fundi i një faze të rëndësishme pas së cilës është përparimi në rrugën evropiane, që varet nga përmbushja”, është shprehur ndër të tjera ai.

Gjithashtu ai tha se vazhdon të qëndrojë prapa vlerësimit se është e mundur të arrihet marrëveshja përfundimtare gjithëpërfshirëse në mes Prishtinës dhe Beogradit “brenda disa muajsh”, por thekson se BE-ja nuk do të jetë ajo që do të vendos kur do të jetë.

Lajçak shtoi se Bashkimi Evropian nuk do të vendos kur do të jetë dhe se është një vendim tjetër që varet drejtpërdrejt nga gatishmëria dhe dëshira e Prishtinës dhe Beogradit.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...