Laboratorët italianë të ADN-së zbulojnë origjinën e etruskëve

Duhet të lëçisni

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

E kam thënë 1000 herë dhe nuk do lodhem aspak duke e ripërsëritur, o ne zgjohemi dhe investojmë për të kaluarën tonë dhe ju përgjigjemi të huajve, (jo vetëm me nacionalizëm romantik, por me prova dhe argumente te shëndosha shkencore), ose të mbyllim gojën dhe të pranojmë konkluzionet e të tjerëve, të cilët e vendosin fatin e tyre, por njëkohësisht dhe fatin e popullit tonë, që nuk e gjen dot vetveten. Por ne, nuk e kemi idenë se çështë dhe si është i ndertuar një laborator i kërkimeve të ADNsë dhe jo më tju përgjigjemi të huajve… (Gjergji Anastasi)

Origjina e etruskëve vjen nga Anatollia

Misteri u zbulua nga teksti i ADN-së. Studiuesit kishin të drejtë: Erodoti nuk gabonte.

Po marr durimin dhe po përkthej artikullin e plotë, atë që gazeta italiane e ka publikuar mbi kërkimet dhe përfundimet e laboratorëve me ADN për gjetjen e origjinës së Etruskëve.

Edhe një fakt më tepër për “Roma fliste shqip” nga Fahri Xharra

Artikulli i gazetës La Repubblica është shkruar nga: Elena Dusi (kliko këtu për shkrimin në gjuhën italiane)

Romë – Gjenetika, i jep të drejtë Erodotit. Etruskët zbarkuan ne gadishull, mbas një udhëtimi që filloi i nisur nga Anatollia 3.000 vjet përpara. Pika e nisjes kish qenë fiksuar në rajonin anatolikëte Lidia-s me faqe nga Egjeu.

Një etapë e mundimshme duhet të ketë qenë ishulli i Lemnos, në thellësi të brigjeve të“Greqisë”. Analizat e ADN-së  zhvilluar në vitet e fundit, lenë pak dyshime mbi itinerarin e etruskëve. Konfirmimi i fundit vjen nga një studim i Universitetit të Torinos, mbi një grup pasardhës të popullit që jetonte midis Arno-s dhe Tever-it. Alberto Piazza ka mbledhur detajet e studimeve të tij në Nizza, në Kongresin e Shoqatës Evropiane të Gjenetikës Njerëzore.

Kërkuesit e Torinos, janë nisur nga ADN-ja e disa individëve meshkuj të qyteteve Volterra (116 persona nën kontroll të ADN-së), Murlo (86 persona) dhe në Valle del Casentino-s (61 persona). Të gjithë vullnetarët jetonin të paktën tre breza në qytezat e tyre dhe kishin një mbiemër tipik të këtyre zonave. Për sa mund të jetë e mundshme, këto kritere shërbenin për të grumbulluar vetëm pasardhësit e pastër të etruskëve, eliminuar kështu ndikimin e emigracionit.

Kodi gjenetik i “etruskëve të tanishëm” u vu në ballafaqim me ato të 1264 persona me prejardhëje nga Toscana, nga Veriu i Italisë, nga Ballkani i jugut, nga Siçilia dhe Sardegna, nga Lemnos dhe nga Anatolia. Midis kampionëve të ADN-së marrë në konsideratë për ballafaqim, pesë përgjigjeshin në menyrë identike në Turqi e në Lemnos, ndërsa një tipik i banuesëve të Murlo-s përputhej në mënyrë perfekte vetëm me të anatolikëve. Shumë të dobëta, ishin korrespondenca gjenetike midis pasardhësve të tirrenëve dhe të italianëve.

“Kampionet e ADN-së që vinin nga Murlo dhe Volterra,- shpjegon Piazza,- janë të lidhura më tepër me popujt orientalë dhe jo të atyre të banuesve të gadishullit. Kërkimet tona konfirmojnë që Erodoti kishte të drejtë; etruskët vijnë në Itali që nga Antika nga Lidia. Por, për të qenë të sigurtë 100%  po i zgjerojmë analizat në zonat e tjera të Toskanës. Do provojmë të marrim material gjenetik edhe në varreza”.

Me fragmentet e ADN-së të marra nga 30 varre etruske tre vjet më parë nga Guido Barbujani i Universitetit të Ferrarës, ai del në përfundimin se etruskët vinin nga Anadolia, o nga brigjet orientale të Mesdheut.

Alberto Piazza dhe kolegët e tij, në prill patën publikuar në “American Journal of Human Genetics” studimin e parë shumë të ngjashëm me të tanishmin, që kishte arritur në të njëjtat përfundime si tani. Por, sot genetistët kanë analizuar fragmentet e kromozomit Y (që trasmetohet me linjën mashkullore), morën në shqyrtim 322 vullnetarë gra, duke studiuar disa sektorë të ADN-së mitocondriale (e trashëguar vetëm nga mama në të bijën) dhe e kanë ballafaquar me 15.000 gra me 55 popullata të ndryshme në Evropë e Lindjen e Mesme. Në fillim të vitit 2007, Universiteti Cattolica i Piaçencës, kishte zgjeruar kërkimin e ADN-së edhe në 4 raca  të bagëtive të Toskanës. Komplet të ndryshme nga shembujt  italianë, të cilët demostruan ngjashmëri me lopët ballkanike, analtolike dhe të Mesdheut, shenjë kjo, se në anijet Tirrene, kishte edhe krerë bagëtish.

E përgatiti Fahri Xharra

06.08.20 Gjakovë

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...