Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kush mendon se Çështja Çame është çështje pronash, është hilecak!

Nga 27.al 0

Nga Erald Kapri

Kjo mund të jetë harta e parë moderne etnografike për shqiptarët, e hartuar nga britanikët në 1880, si mundësi për të kuptuar kufijtë natyrorë të shqiptarëve.

Qartazi, shqiptarët kishin një pozicionim mjaft të dallueshëm në trojet e tyre. Shqiptarët e Çamërisë përbënin një grup të veçantë të njohur nga studiuesit e hershëm britanikë. Ndaj, shteti shqiptar dhe shqiptarët të mos kenë asnjë dilemë për Çështjen Çame.

Nuk kërkohet asgjë më shumë se zbatimi i Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Kush mendon se Çështja Çame është çështje pronash, është hilecak dhe i painformuar.

Nuk besoj se do ketë qetësi pa zgjidhur këtë çështje në gjithë dimensionet e saj, që nga kujtesa dhe nderimi i viktimave e deri tek zgjidhja e çdo pengese juridike e shtetërore që ndalon pasardhësit e çamëve të gëzojnë çdo të drejtë në tokën e tyre. Unë e dua Çamërinë!

ImageImageImage

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej