Kujdes! Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma mund të keni COVID-19

Duhet të lëçisni

Kapet në Bullgari turku me nënshtetësi shqiptare, pjesë e grupit që transportonte emigrantë

Një turk me pasaportë shqiptare është ekstraduar drejt Shqipërisë pasi ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal për trafik droge. Rexhep Ipek, i...

Pas fitores dhe golit historik në Superkupë, CR7 paralajmëron Milan dhe Inter

Juventusi fitoi Superkupën e Italisë pasi mposhti Napolin me rezultat 2-0. Njërin nga dy golat për Zonjën e Vjetër e shënoi Cristiano Ronaldo. Portugezi është shprehur...

Mediat botërore: Greqia dyfishon ujërat e saj në pjesën perëndimore

Mediat e mëdha botërore kanë raportuar se si Greqia mori vendim të mërkurën për të zgjeruar ujërat e saj territorialë nga 6 në 12...

Homazhe në Bulevard, Rama vendos karafila të kuq në vendet ku u vranë 4 protestuesit

Kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e viktimave të 21 janarit ka mbajtur homazhe përkujtimore në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit’’ para kryeministrisë. Kujtojmë se...

Një nga simptomat më të pazakonta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes.

Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind të pacientëve me koronavirus, kjo ishte shenja e parë dhe e vetme që diçka nuk shkonte.

Meqenëse kjo simptomë mund të tregojë COVID-19, u krye një studim gjatë të cilit subjektet u përpoqën të zbulonin aroma të caktuara.

Studimi u krye në Indi dhe studiuesit zbuluan se të sëmurët me COVID-19 që kanë humbur shijen dhe erën e tyre nuk mund të nuhasin mentë dhe vajin e kokosit.

Ekipi hulumtues shqyrtoi një total prej 25 aromash, duke zgjedhur përfundimisht pesë për eksperimentin që ishin më të njohur për pjesëmarrësit: vaj kokos, kardamom, kopër, mente dhe hudhër.

Ata më pas vlerësuan aromat bazuar në potencën dhe njohuritë dhe zhvilluan një komplet testimi prototipi, të cilin njerëzit mund ta zbatonin me lehtësi edhe në shtëpinë e tyre.

Në fund të fundit, ata gjetën deficite të erërave në afërsisht 50 për qind të pacientëve pa simptoma të COVID-19. Nga pesë aromat, menta dhe vaj kokos zakonisht identifikoheshin keq ose nuk mund të zbuloheshin nga të sëmurët me COVID. Ka disa arsye pse ka humbje të nuhatjes dhe shijes.

Së pari, njerëzit me probleme të frymëmarrjes shpesh kanë mbingarkesë dhe simptoma të tjera të hundës, të cilat mund të bllokojnë hyrjen në nervin e nuhatjes. Por sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, virusi ka më shumë të ngjarë të shkaktojë një reaksion inflamator brenda hundës që mund të çojë në humbjen e nuhatjes.

Në çdo rast, këto teste të aromës mund të ndihmojnë në zbulimin e koronavirusit.

Ju gjithashtu mund ta bëni këtë provë në shtëpitë tuaja. Nëse mendoni se keni koronavirus, drejtohuni në kuzhinë dhe nuhasni këto dy gjëra.

Përveç këtyre dy përbërësve, ka edhe disa të tjerë që mund t’ju tregojnë se diçka nuk është në rregull. Nëse bëni dush, por nuk nuhasni shampon, kjo nuk është një shenjë e mirë. Përveç kësaj, nëse jeni plotësisht i shëndetshëm, patjetër që duhet të jeni në gjendje të nuhatni limon, portokall ose gëlqere, shkruan BestLife.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kapet në Bullgari turku me nënshtetësi shqiptare, pjesë e grupit që transportonte emigrantë

Një turk me pasaportë shqiptare është ekstraduar drejt Shqipërisë pasi ka qenë pjesë e një grupi të strukturuar kriminal për trafik droge. Rexhep Ipek, i...

Pas fitores dhe golit historik në Superkupë, CR7 paralajmëron Milan dhe Inter

Juventusi fitoi Superkupën e Italisë pasi mposhti Napolin me rezultat 2-0. Njërin nga dy golat për Zonjën e Vjetër e shënoi Cristiano Ronaldo. Portugezi është shprehur...

Mediat botërore: Greqia dyfishon ujërat e saj në pjesën perëndimore

Mediat e mëdha botërore kanë raportuar se si Greqia mori vendim të mërkurën për të zgjeruar ujërat e saj territorialë nga 6 në 12...

Homazhe në Bulevard, Rama vendos karafila të kuq në vendet ku u vranë 4 protestuesit

Kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e viktimave të 21 janarit ka mbajtur homazhe përkujtimore në Bulevardin "Dëshmorët e Kombit’’ para kryeministrisë. Kujtojmë se...

Arratisja e Fjolla Morinës, reagon Policia e Kukësit: Po punojmë për kapjen e saj

Policia e Kukësit reagon një ditë pas lajmit se këngëtarja e njohur, Fjolla Morina, ka thyer masën e “arrest shtëpiak”, të vendosur nga Gjykata...