Ku-Kam-Fshehti me sëmundjen dhe vdekjen!

Duhet të lëçisni

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Nga Erion Dasho

Të rriturit e sotëm që kanë kaluar fëmijërinë e para viteve ’90, e mbajnë mend rëndësinë e “vendit sekret”, ku mund të fshiheshe gjatë lojës ku-kam-fshehti dhe ta bëje shokun ose shoqen të djersinte gjatë për të të zbuluar.

Këtë ndjesi kam patur gjatë gjithë ditës së djeshme, kur kryeministri, ministrja dhe takëmi i servilëve flasin pa pushim për “vendin sekret” që na dhuroi kutinë e vaksinave elektorale.

60 vaksinat që u bënë dje në Air Albania Stadium, duhet t’i bëjë normalisht një ambulancë lagjeje pa patur nevojë për zhurmë e tam-tame mediatike.

Në kohën kur epidemia e menaxhuar në mënyrë të papërgjegjshme, po i shtyn shqiptarët çdo ditë e më tepër drejt imunitetit natyral të grupit, qeveria tallet me ta dhe bën show elektoral.

Le të bëjmë dy llogari të thjeshta:

  1. Me një mesatare prej rreth 600 raste në ditë dhe një raport të pranuar 1 rast i diagnostikuar për 10 të pazbuluar, Shqipëria e arrin imunitetin e grupin për 300 ditë, por me një kosto prej disa mijëra jetë njerëzore dhe me një ekonomi të shkatërruar.
  2. Me një mesatare prej 60 vaksinash në ditë, do të duhen 100 vjet për t’u imunizuar, kurse 600 në ditë (aq sa vaksinon Air Albania Stadium), plot 10 vjet.

Ministria dhe komiteti po i lejojnë vetes luksin e talljes me “vendin sekret”, ndërkohë që shqiptarët sëmuren dhe vdesin!

Me sa duket për ata nuk kanë rëndësi shqiptarët që vdesin sot, por ata që do të votojnë në 25 prill!

“Vendi i fshehtë” me siguri që do të mbahet mend gjatë nga shqiptarët!

Sikundër shumë fatkeqësi të tjera tonat, edhe COVID-i nisi si tragjedi dhe po përfundon si komedi…

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Maluma vjen më në fund në Tiranë, zbulohet data dhe vendi i mbajtjes së koncertit të shumëpritur

Shumë koncerte të rëndësishme u anulluan për shkak të pandemisë Covid-19 në të gjithë botën , po ashtu si dhe në Shqipëri. Një nga...