Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Krimet e komunizmit/ Tufa paraqet raportin vjetor në Parlament. Braho: Ky studiues po luan me zjarrin!

Nga Klodiana 0

Krimet e komunizmit kanë ngjallur debat këtë të enjte në Kuvend, ku drejtori i Institutit të Studimit të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa paraqiti raportin vjetor në Parlament.

Tufa ka kritikuar krerët e institucionet shqiptare se nuk kanë marrë masa për të larguar ish-oficerët e Sigurimit të Shtetit nga postet drejtuese.

Mënjanimi i ish-oficerëve të Sigurimit të shtetit të cilët janë në institucionet shumë të rëndësishme që financohet nga buxheti i shtetit, kanë arritur një nivel tejet të lartë, absurd dhe të papranueshëm për një shoqëri demokratike. Me përjashtim të fare pak institucioneve në varësi të Kuvendit apo Kryeministrit, pjesa dërrmuese e institucioneve të varura dhe të pavarura të shtetit, as denjojnë t’i binden ligjit për informimin, duke shkelur kështu çdo të drejtë Kushtetuese mbi informimin. Ne jemi të bindur se krerët e këtyre institucioneve i mbrojnë haptazi, e madje me arrogancë ish oficerët e sigurimit në poste drejtuese, kjo është e amoralshme sepse ky kontingjent nuk e ka vendin në institucionet e shtetit tonë demokratik, qoftë edhe për pa përputhshmëri diplome”, theksoi Tufa.

Në përgjigje të tij ka reaguar deputeti socialist Spartak Braho.

Ky institut drejtohet nga një letrat që ka mbaruar shkollën në Bashkimin Sovjetik. Ky studiues hidhte baltë dhe kërkonte heqjen nga qarkullimi të filmave të asaj periudhe. Një tezë absurde që pasi u zhurmua disa kohë u prit keq dhe nga publiku. Në disa botime të këtij instituti, të shpërndara në mënyrë klandestine hidhej baltë në luftën nacional çlirimtare. Agron Tufa është një neofashist. Zoti Tufa e keni kthyer institutin në celulë të Ballit Kombëtar. Po luani me zjarrin duke shkelur ligjin dhe duke shpërdoruar luftën nacional çlirimtare. Luftën e bënë bijat e këtij vendi, edhe ata ballistë që u rreshtuan në rreshtat e partizanëve. Ngule në tru këtë punë, lufta nuk ishte luftë civile por luftë patriotike dhe çlirimtare”, tha Spartak Braho.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej