Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi/ Sekretari i SHBA-së: Bota duhet të përgatitet

Nga Ejona 0

Antonio Guterres, Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, tha se shpërthimi i koronavirusit në Kinë “nuk është jashtë kontrollit, porse paraqet një situatë shumë të rrezikshme”.
Guterres në një intervistë të dhënë tha se rreziqet janë të mëdha dhe se bota duhet të përgatitet për këtë.
Ai tha se përhapja e koronavirusit në vendet me “kapacitete më të vogla të shërbimeve mjekësore” do të kërkojë solidaritet më të madh ndërkombëtar.
Egjipti së voni raportoi për rastin e tij të parë me koronavirus, duke rritur shqetësimet për përhapjen e tij në kontinentin afrikan.
Shifrat e çojnë në 1,868 numrin e përgjithshëm të të vdekurve në Kinë dhe në 72,436 numrin e të infektuarve.
Jashtë Kinës, ndërkaq, janë regjistruar më shumë se 500 raste në gati 30 vende.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej