Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Komisioni Europian: Shqipëria duhet të rishikojë paketën anti-shpifje (film)

Nga Media 0

Qeveria shqiptare duhet të rishikojë të ashtuquajturën “Paketa anti-shpifje”  duke marrë parasysh të gjitha rekomandimet e Këshillit të Europës.

Ky është reagimi i Komisionit Europian ndaj pyetjes së drejtuar nga ABC News mbi shqetësimet që ngre kjo paketë dhe rrëzimin e saj nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Ekzekutivi europian konsideron se kthimi mbrapsht i “paketës anti-shpifje” nga Presidenti i Republikës në Kuvendin e Shqipërisë, përbën një rast për qeverinë shqiptare, për të pranuar rekomandimet e Këshillit të Europës.

Ana Pisonero, zëdhënëse e KE-së:

“Ne e kemi bërë të qartë se Bashkimi Europian mbështet rekomandimet e Këshillit të Europës në rastin e ligjit të medias në Shqipëri. Ne pranojmë se shqetësimet dhe rekomandimet përkatëse janë sërish të vlefshme dhe ato duhen adresuar sërish. Faktin që Presidenti i Shqipërisë ka kthyer ligjin në Parlament e shohim si një mundësi për t’i pranuar ato. Ne shpresojmë që kjo të realizohet”.

Lidhur me pyetjen specifike, nëse Komisioni Europian mbështet shprehimisht vetërregullimin në sektorin e medias, ky institucion është përgjigjur qartë, duke renditur edhe disa nga rekomandimet kryesore të këshillit të Europës:

Ana Pisonero, zëdhënëse e KE-së:

“Absolutisht që ne e mbështesim këtë. Ne mbështesim disa rekomandime të Këshillit të Europës, jo vetëm për promovimin e vetëregullimit. Por ne e mbështesim qëllimin për ta kufizuar qëllimin e rregullimit vetëm për serviset e mediave audiovizive online, trajtimin gjyqësor të pavarur të ankesave lidhur me mediat, forcimin për transparencën e pronësisë së mediave në vend. Pra, ne mbështesim të gjitha rekomandimet e Këshillit të Europës. Ato janë në përputhje me pritshmërinë tonë, që duhet ndjekur nga një vend aspirant”.

Liria e shprehjes dhe e mediave janë parakusht i Bashkimit Europian për vendet e përfshira nê procesin e zgjerimit, që aspirojnë anëtarësimin në Bashkimin Europian.

/abcnews.al/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej