Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kërkimet për 8 mijë njerëz të rënë në Vorio-Epir, Pavlopoulos: Qëndrimi ynë varet nga marrëdhënia me Shqipërinë

Nga 27.al 0

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos priti sot në Pallatin Presidencial, Bashkimin e Personave të Vrarë në Frontin Shqiptar dhe Presidentin e tyre, George Sourla.

Duke i uruar për luftën e bërë për të gjetur përfundimisht varrin e shqiptarëve të rënë në vitet 1940-1941, Pavlopoulos u shpreh se qëndrimi i Greqisë për këtë çështje do të varet nga marrëdhëniet me Greqinë.

“Uroj dhe shpresoj që Shqipëria jonë fqinje do të braktisë përfundimisht taktikën e papranueshme që është ndjekur në këtë drejtim për shumë dekada. Dhe dua t’ju kujtoj se qëndrimi i Greqisë varet, në një masë të konsiderueshme, si nga marrëdhëniet tona bilaterale, ashtu edhe nga perspektiva evropiane e Shqipërisë”,tha Pavlopoulos.

Sourlas theksoi se qëllimi i vizitës së tyre ishte të informonin Presidentin e Republikës për gjendjen e kërkimit dhe nderimit të 8,000 njerëzve të rënë në fushat e betejave të Vorio-Epirit.

“Shqiptarët të fillojnë punën në kërkimin e varrosjes së rënëve dhe nderim që filloi dy vjet më parë. Duke përfunduar, ai vuri në dukje: “Ne kemi ardhur këtu për të kërkuar të njëjtin President, Presidentin e Republikës, dhe në vitet e ardhshme, nga pozita e Presidentit të Republikës, të vazhdojë të na mbështesë në përmbushjen e kësaj detyre kombëtare, njerëzore”, tha ai.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej