Karantina e pjesshme, Manastirliu: Do të kemi një vjeshtë-dimër sfiduese, respektoni rregullat

Duhet të lëçisni

“S’ju detyron njeri të hipni në urban”, deputetja e PS kundër Rakacollit: Duhen kontrolle

Dyndja në urbane ishte një ndër temat e diskutimit në emisionin “As pro, as kundër” mbrëmjen e sotme në ABC, si faktor i rritjes...

Vrasja e Behar Sofias, Hoxha: Ka pasur lidhje të forta me Policinë

Në emisionin “Opinion” është diskutuar në lidhje me vrasjen e 66-vjeçarit Behar Sofia, i cili u qëllua me armë zjarri mëngjesin e sotëm në...

Udhëtonin në makinë me persona që nuk kanë lidhje familjare, policia gjobit 136 qytetarë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë gjobitur 136 persona të cilët udhëtonin me makinë me individë me të cilët nuk kishin...

Basha: 25 prilli është ditë ndryshimi, do të mundim virusin politik

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi me mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë në selinë blu ngriti shqetësimin për situatën e pandemisë...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, sqaroi masat anti-Covid, që do të hyjnë në fuqi nga dita e nesërme, ku është rikthyer ora policore nga ora 22:00 deri më 06:00.

Në një komunikim për mediat, Manastirliu tha se periudha vjeshtë-dimër do të jetë sfiduese për sistemin shëndetësor, ndaj dhe të gjithë qytetarët duhet të zbatojnë rregullat e vendosura nga autoritetet shtetërore.

“Duhet të kontribuojmë të gjithë bashkë për të përballuar këtë situatë të pazakontë, duke mbështetur armatën tonë, mjekët e infermierët. Kam një thirrje serioze për ata që kërkojnë të shtrembërojnë realitetin. Kujt i shërben shtrembërimi i realitetit? Ky realitet nuk është ashtu sic e tregon opozita. A shihni në vendet e tjera të bëhen thirrje nga politikanët që të mos besojnë te mjekët. A mendoni se mjekët meritojnë denigrimin? Nuk duhet shfrytëzuar kjo situatë për të fituar ndonjë pikë. Puna jonë nuk ka ndalur për asnjë moment në këto 8 muaj të gjatë. Jemi përgatitur për të përballuar vjeshtë-dimër, duke forcuar kapacitetet në të gjithë sistemin shëndetësor, në pritje të numrit të rasteve, që e dinim se do të rriteshin. Kemi gati edhe spitalet rajonale, sipas skenarëve, që i kemi bërë të ditur, për t’u përfshirë në trajtimin e rasteve me Covid-19, në momentin që do të ketë ezaurim të kapaciteteve të 4 strukturave të dedikuara për trajtimin e rasteve të pacientëve me Covid-19. Mjekët e familjes janë të gjithë të angazhuar dhe po ndjekin mbi 15 mijë qytetarë, gjatë kësaj periudhe, që kanë marrë shërbime e konsulta nga këta mjekë.

Në spitale po trajtohen 360 pacientë, të cilët janë në kujdesin e mjekëve dhe infermierëve në 3 spitalet Covid, ku nuk mungon as kujdesi, as terapitë, as pajisjet. Të gjitha janë të siguruara falë një përgatitjeje sistematike përgjatë gjithë periudhës së kësaj pandemie, pikërisht për të përballuar një situatë të pritshme nga sezoni i vjeshtë-dimër. Kjo nuk është një betejë që fitohet vetëm në spitale, por fitohet cdo ditë me gjeste të përgjegjshme të cdo qytetari. Për të frenuar përhapjen e epidemisë dje ka pasur një komunikim për masat nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Këto janë masa të një niveli me një intensitet mesatar. Qytetarët presin të dinë cfarë do të ndodhë në vijim. Një gjë dihet me siguri, që kjo është një situatë e një pandemie që na ka ballafaquar me shumë pikëpyetje, që ka ende shumë të panjohura. Edhe periudha vjeshtë-dimër do të jetë sfiduese për gjithë sistemin shëndetësor, por edhe sfiduese në raport me të gjitha sistemet shëndetësore në gjithë botën, por thelbësore mbetet zbatimi i rregullave të vendosura nga autoritetet shtetërore. Sot dalin dhe dy urdhrat për marrjen e këtyre masave, duke filluar nga ora 22:00 e ditës së nesërme”, tha ministrja Manastirliu.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“S’ju detyron njeri të hipni në urban”, deputetja e PS kundër Rakacollit: Duhen kontrolle

Dyndja në urbane ishte një ndër temat e diskutimit në emisionin “As pro, as kundër” mbrëmjen e sotme në ABC, si faktor i rritjes...

Vrasja e Behar Sofias, Hoxha: Ka pasur lidhje të forta me Policinë

Në emisionin “Opinion” është diskutuar në lidhje me vrasjen e 66-vjeçarit Behar Sofia, i cili u qëllua me armë zjarri mëngjesin e sotëm në...

Udhëtonin në makinë me persona që nuk kanë lidhje familjare, policia gjobit 136 qytetarë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë gjobitur 136 persona të cilët udhëtonin me makinë me individë me të cilët nuk kishin...

Basha: 25 prilli është ditë ndryshimi, do të mundim virusin politik

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha gjatë një takimi me mjekë dhe ekspertë të shëndetësisë në selinë blu ngriti shqetësimin për situatën e pandemisë...

“Thirrjet për qeverinë në vesh të shurdhër”, Mjeku Dasho ashpërson tonet: Përgjegjësit e kësaj katastrofe duhen ndëshkuar

Mjeku Erion Dasho ka deklaruar ditën e sotme se personat përgjegjës për mijëra vdekje shtesë nga Covid-19 duhet të ndëshkohen. Duke folur në takimin që...