Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kandidatët e AMA-s/ Si po manipulohet gara? (dokumentet)

Nga Ejona 0

Prej ditësh opinion publik ka ndjekur me vëmendje shqetësimet e opozitës dhe disa mediave të mëdha në vend lidhur me përzgjedhjen e bordit drejtues të AMA-s.

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur garën për këtë proçes dhe emrat e depozituar aty janë zbuluar nga media. Kandidatët në garë, janë as më shumë e as më pak sesa këshilltarë ministrash, njerëz politikë të cilët në kundërshtim me ligjin për AMA-n kërkojnë të bëhen kryetarë dhe anëtarë të këtij instutucioni.

Kuvendi i Shqipërisë ka administruar CV-të e Maklen Mishës, Edvin Kukunjës, Faton Hoxhallit dhe Denis Dedejt.

Por, siç lexohet në shkresën e mëposhtme, të siguruar nga Syri.net, vetëm njëri prej tyre, Maklen Misha, plotëson kriteret për të qenë në krye të AMA-s.

Në jetëshkrimin e Mishës, ndër të tjera shkruhet:

Nga shqyrtimi i kandidatëve për Kryetar të AMA-s rezultoi:

Z. Maklen Misha

Është diplomuar nëvitin 2006 pranëUniversitetit të Utrecht-it në Holandë, për Gjuhë Letërsi dhe Kulturë Angleze si dhe Histori e Marrëdhënieve Ndërkombëtare. Ka një eksperiencë të gjatë në fushën përkthimit, botimeve, projekteve si dhe në administratë. Më konretisht:

25 mars 2003 – 31 dhjetor 2005 (2 vite e 9 muaj) kontraktues indivudual/përkthyes terreni pranë Kombeve të Bashkuara Holandë vërtetim nga Kombet e Bashkuara, Holandë
16 shkurt 2006 – 31 gusht 2007 (1 vit e 6muaj) nëpunës për gjuhën pranë Kombeve të Bashkuara Holandë vërtetim nga Kombet e Bashkuara, Holandë.
10 dhjetor 2010 – 22 korrik 2011 (7 muaj), Këshilltar pranë kabinetit të Kryetarit Bashkia Tiranë vërtetim nga Bashkia Tiranë
9 janar 2014 – 8 shtator 2015 këshilltar i zv kryeministërit (1 vit e 8 muaj) vërtetim nga Këshilli i Ministrave
28 shtator 2015 – 1 nëntor 2018 (3 vite e 1 muaj) Këshilltar pranë kabinetit të Kryetarit Bashkia Tiranë vërtetim nga Bashkia Tiranë
Nëntor 2018 – shkurt 2019 (3 muaj) ABKONS sh.p.k vërtetim nga Sigurimet Shoqërore
Shkurt 2019 shkurt 2020 (1 vit) Këshilltar Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes vërtetim nga Sigurimet Shoqërore (deri në shtator 2019)

Eksperienca të tjera të cilat kanë vërtetim nga punëdhënësi

Shtator 2007 – janar 2008 Drejtor i Kërkimeve Instituti i Studimeve Ndërkombëtare vërtetim nga instituti i Studimeve Ndërkombëtare, nga viti 2008 e në vazhdim është angazhuar mbi bazë projektesh (lista e projekteve me vërtetim nga punëdhënësi)

Prill 2008 – vazhdim konsulent i jashtëm në Institutin e komunikimit dhe dialogut ku është angazhuar mbi bazë projektesh dhe ka bërë disa përkthime librash. (lista e projekteve dhe e përkthimeve me vërtetim nga punëdhënësi)

Janar 2011 – vazhdim konsulent i jashtëm në Institutin Shqiptar të medias

Në total: 8 vite e një muaj të plota, 2 vite e 9 muaj kontraktues individual si dhe eksperiencatë tjera të cilat kanë vërtetim nga punëdhënësi (të përmendura më lart)

Në lidhje me emrin e Mishës, djali i Piro Mishës, i cili përflitet si një nga favoritët kryesor, ka reaguar edhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili e ka cilësuar këtë vendim të qeverisë si një përpjekje për të trashëguar pushtetin nga i ati tek i biri, pa harruar që Pirro Misha është ish-bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit, fakt të cilin ai vetë se ka mohuar asnjëherë. /Syri.net

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej