Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ka një rrugë në Tiranë që nuk e njihni…

Nga Media 0

Nga Fatos Arapi

Ka një rrugë në Tiranë

Ka një rrugë në Tiranë
që nuk e njihni.
Kalo rrugën “Hakmarrja”, pa kthyer kokën:
sajohen në ajër gjarpërinjtë e gjakut.

Sapo hyn në “Urrejtje”
hidh në ajër tri herë
tri shpirtra ulliri- paqe dhe muzg.

Udhëkryqi i parë:
“Limoni harroi të lëshojë lule”.
Udhëkryqi i dytë: Këtu shpresa tradhëton
shpresën”.
Udhëkryqi i tretë:
“Edhe pak qiri ka mbetur”.

Aty ktheu, aty
ku je: “Dy vetmi
që s’takohen më…”

Ka një rrugë në Tiranë, si një tel violine
që kërkon gishtin të prodhojë tinguj.
Nën qerpikët e dhimbjes breron shi e diell.
Një kupolë e ylbertë
pastaj diej të purpurt ju prijnë përpara.

Aty tempull i vogël,
ku ju keni shekuj që vetes i faleni, –
dhe prap dikujt tjetër i faleni ju.

Më i bukur është syri, kur sajohet një lot.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej