Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Jugu pushtohet nga tabelat greke/ Edi Rama e ka shpallur fshehtas zonë minoritare?

Nga 27.al 0

Jugu i Shqipërisë është mbushur me tabela treguese në gjuhën greke. Gjuha shqipe sipas tabelave në Jugun e Shqipërisë e humb statusin si gjuhë shtetërore dhe quhet gjuhës pakice kombëtare.

Me rastin e 1 Majit, Greqia ka ngulur tabelat me gjuhën greke si gjuhë zyrtare shtetërore.

Studiuesi Arben Llalla e vë re këtë gjë në prag të sezonit turistik, kur dygjuhësia në Jug bëhet fakt i kryer, megjithëse nuk ka një marrëveshje mes shteteve. Vetëm nëse është arritur një marrëveshje e fshehtë për shpalljen e Jugut të Shqipërisë zonë minoritare duke anashkaluar Kuvendin dhe vetë shqiptarët.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej