Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Jepini ilaçet”/ Dy studentët tregojnë arsyen pse protestuan dje para Ramës (film)

Nga Media 0

Në studion e “Abc-ja e mëngjesit” me Enkel Demin ishin sot dy studentët Klara Begolli dhe Enriko Peçuli, të Lëvizjes për Universitetin.

Dy studentët protestuan dje te Pallati i Kongreseve në kohën kur po mbante fjalën kryeministri Rama. Madje Enriko u shoqërua në komisariat. Ky i fundit në shenjë revolte ngriti zrëin nga salla duke thënë se “diplomat e tij janë bileta për arratisje”. Ndërkohë Rama iu drejtua të pranishme t’i jepnin recetën.

Për të shpjeguar këtë situatë, dy studentët ishin në studio me Enkel Demin. Sipas tyre gjithçka ndodhin pasi donin që t’i tregonin kryeministrin relaitetin tjetër dhe jo atë që po fliste ai.

Pjesë nga intervista në studio:

Enkel Demi: Dje ka qenë një ceremoni në Pallatin e Kongerece për të dhënë diploma të Universitetit të Mjekësisë. Dhe”Lëvizja për Universitetin” zgjodhi që të prishte festën, keni protestuar në momentin që po  fliste Edi Rama. Enriko ti je ai personi që Rama tha shkoni dhe jepini ilacet dhe ju ju morën dhe ua dhanë në Komisariat. Ti dhanë ilaçet apo jo, ai e kishte merak këtë si porosi nuk e di a ti dhanë?

Enriko Peçuli: Zakonisht punonjëisit e komisariateve kanë siklet kur ndodhin gjëra të tilla. Kanë qenë edhe herë të tjera të jem në komisariat. E kanë siklet, nuk të japin ilace

Enkel Demi: Sillen mirë?

Enriko Peçuli: Po aq sa lejon arsyeja brenda një komisariati.

Enkel Demi: E kam fjalën ë nuk të kanë dhunuar. Pse e bëtë këtë gjë?

Klara Begolli: Kryeministri që zgjodhi të bënte propagandën e radhës te universiteti i mjekësisë, po tregonte përrallën e lumtur. Por harroi që kjo përrallë të binte ndesh me realitetin se studentët e mjekësisë janë ata që po largohen dhe jo vetëm. Por edhe mjekët janë largua në Gjermani.

Enkel Demi: Enriko ti e ke personalisht me kryeministrin?

Enriko Peçuli: Jo unë e kam me pozicionin e tij si kryeministër.

Enkel Demi: Ju i thatë diplomat që jepni ju janë bileta për arratisje. Ajo që më nbëri përshtypje është se kishte edhe duartrokitje në klasë.

Enriko Peçuli: Po normalisht edhe pse ishin për një arye tjetër. Studentët solidarizohen me ne, por nuk mundej të mbetej pa përmendur se arsimi nuk ishte në nivelet e duhura.

Enkel Demi: Pati edhe të tjerë që qeshën?

Enriko Peçuli: Ne nuk pretendojmë se të gjithë janë me ne

Enkel Demi: Kush të nxorri jashtë?

Enriko Peçuli: Garda e Republikës.

Enkel Demi: Ti ke punuar turni i tretë, je djalë i mirë. Po pse nuk e mbyll gojën, që të mos flasësh

Enriko Peçuli: Por nuk kam asgjë për të humbur.Unë po diskutoja edhe në komisariat se të pyesin pse i bëni këto gjëradhe unë i them që nuk kam ambicie dhe nuk kam asgjë për të humbur.

Enkel Demi: Ju jeni të organizuar politikisht se dje ka qenë edhe 20 shkurti

Klara Begolli: Ne jemi aktivistë të lëvizjes për universitetin

Enkel Demi: Atëherë do e bëjmë kështu sa herë të keni nevojë për ilace pas komisariatit ejani në studio.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej