Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Jaka: Shqipëria e dyta pas Serbisë për barrierat e vendosura ndaj mallrave të Kosovës

Nga Klodiana 0

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Nikolin Jaka, ka deklaruar se Shqipëria sipas palës kosovare është vendi numër 2 pas Serbisë përsa i përket barrierave financiare që vendos ndaj mallrave kosovare.

Jaka ka zbardhur detaje të forta nga përplasja e sotme në Forumin Ekonomik Mbarëshqiptar, midis Shqipërisë dhe Kosovës.

“A e dini që Shqipëria rendita e dyta pas Serbisë për barrierat që vendos ndaj mallrave të Kosovës. Madje sot Ministri kosovar tha se ka ndërhyë në sondazhe pasi Shqipëria ishte kokë më kokë me Serbinë përsa i përket barrierës ndaj mallrave të Kosovës. Këtu në Shqipëri nuk ka asgjë tjetër vetëm se folklorizëm dhe spektakël ndaj Kosovë. Ministri Limaj shpalosi qartë sot një platfpormë, madje bëri edhe një sfidë “më gjeni një barrierë që Kosova bën ndaj prodhimeve shqiptare dhe ne e heqim menjëherë. Nëse Shqipëria për një periudhë dy mujore, ne do jemi me reciprocitet për mallrat që vijnë nga Shqipëria në Kosovë, Dhe këtu bëhet fjalë për miellin, pataten dhe birrën. Janë tre produkte ku Qeveria e Kosovës insiston fort dhe që kërcënon se do të  kalojn në reciprocitet.”, tha Jaka.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej