Ja u thashë mbrëmë, por nuk më dëgjuat

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Nga Artan Fuga

Po na shitet ideja se deputeti duhet të jetë specialist i zoti. Ku e di unë, për vreshtari, mjelje lopësh, ndërtime shtëpish, e kështu me radhë. Kjo është një ngatërresë edhe më e madhe midis politikës dhe teknologjisë.

Deputeti nuk mund të njohë të gjitha mjeshtritë, për të cilat ai bën ligje. Ta zemë një agronom mund të njohë këtë fushë, por ligjet që mbulojnë të gjitha fushat e tjera ai nuk mund t’i njohë. Pra, fakti se është agronom, mjek, rrobaqepës, a intelektual nuk e bën atë automatikisht një deputet të mirë. Sepse, deputeti është një rol politik. Duhen zgjedhur alternativa politike për çdo çështje, sepse teknikisht sado e rëndësishme të jetë, nuk merr dot vendim për ta orientuar shoqërinë kështu apo ashtu, dhe duhen bërë ligje të mira juridikisht që një teknik sado i zoti nuk i bën dot. Sa për teknikë dhe dijetarë të mirë, deputeti mund të konsultohet me ekspertë që janë në profesion. Kuvendi merr ekspertiza. Pse është administrata?

Eshtë hedhur poshtë ideja se një Kuvend i mirë është, kur atje ka sa më shumë profesora dhe doktora, sikurse thotë ndokush që tregon se është krejt amator në shkencat politike.

Nuk ka të tillë në parlamentet e vendeve më të zhvilluara. Ose ka pak. Por, parlamenti përdor atje ekspertiza që Kuvendi ynë as i ka pasur ndonjëherë në vëmendje.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...