Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Italia i thotë “JO” Mateo Rencit

Nga Rexhina Biba 0

Megjithëse ende nuk kanë dalë rezultatet zyrtare, Mateo Renci pranoi që Italia ka dhënë përgjigjen negative në referendumin për ndryshimet kushtetuese.

“JO” për të rithemeluar një republikë të re italiane, e cila i jepte shumë më tepër pushtet kreut të qeverisë, ndërsa dobësonte Dhomën e Lartë, Senatin.

Si pasojë e humbjes në referendum Mateo Renci dha dorëheqjen dhe qeveria e tij ra, teksa kryeministri mbajti në fjalim të shkëlqyer, të cilin e mbylli me “Rroftë Italia!”.

Pritet të shihet se cila do të jetë qeveria e re italiane, ndërsa Mateo Renci kërkoi nga fitimtarët të bëjnë propozime konkrete për ligjin e ri elektoral.

“JO”-ja ka shkaktuar tërmet në bursat ndërkombëtare, por pavarësisht se konceptohet si tronditje e ngjashme me Brexit apo Trump, nuk është një aksion përbashkues për të djathtën dhe opozitën italiane.

Gjithsesi, e majta liberale e Rencit është ende e fortë në skenën politike duke parë përçarjen e së djathtës konservatore dhe zhvillimet anarkike të tipit “5 Stelle”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej