Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Itali/ Nxirren 6 persona të gjallë nga hoteli i goditur nga orteku

Nga Klodiana 0

Ekipet e shpëtimit pas ortekut që përfshiu  hotelin Rogopiano në Pescarese,janë gjendur rreth 35 persona, gjashtë prej tyre janë gjetur të gjallë nga grupet e shpëtimit.

Rreth 25 të tjerë rezultojnë të zhdukur dhe pavarësisht se shpresat për gjetjen e tyre të gjallë po zbehen nga ora në orë, autoritet nuk heqin dorë nga kërkimet intensive.

Orteku goditi hotelin me 43 dhoma pranë malit Gran Sasso të mërkurën pas lëkundjeve të shumta të tokës në rajon.  Dy persona që gjendeshin jashtë strukturës në atë moment, i mbijetuan tragjedisë.

22 vizitorë dhe 7 pjesëtarë të stafit ishin regjistruar në hotel, mes tyre edhe fëmijë, por autoritetet flasin për 35 vetë.

Orteku vërshoi mes orës 16 e 30 dhe 17 e 40 sipas mesazheve dhe telefonatave të bëra nga njerëzit atje, duke rrëzuar pjesërisht çatinë e duke zhvendosur godinën 10 metra larg themeleve të saj.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej