Ish-presidenti afgan: Ika për të shmangur gjakderdhjen, nuk mora para nga shteti

Duhet të lëçisni

COVID-19 në Greqi, 665 pacientë të intubuar në spitale

Situata e pandemisë në Greqi, vijon të jetë kritike. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19,075 raste të reja me koronavirus. Fatkeqësisht, 111...

Audiopërgjimi i Veliajt, reagon PD: Njeriu i Ndraghetas do të kapë dhe FSHF-në!

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me audiopërgjimin që u publikua ditën e sotme në media, ku kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion veliaj...

Policia Rrugore kontrolle në Gjirokastër, 45 gjoba për shoferët që s’mbanin rripin e sigurimit

Policia e Gjirokastrës njofton se në javën që lamë pas ka arrestuar tre shoferë, ka pezulluar 4 patenta dhe janë vendosur 367 gjoba. Në prangat...

Vrau dhe hodhi në kanal fqinjën, Fetah Marra: Më kishte 60 mijë lekë borxh për bagëtitë

Zbardhet shkaku i vrasjes së 63- vjecares Fatime Suli në Kuçovë. Vrasësi Fetah Marra ka dëshmuar para grupeve hetimore se viktima i kishte borxh...

Ish-Presidenti afgan, Ashraf Ghani tha të mërkurën se ai u largua nga vendi muajin e kaluar për në Emiratet e Bashkuara Arabe, me qëllimin për të shmangur gjakderdhjen në rrugët e Kabulit ndërsa kryengritësit talebanë morën kontrollin e kryeqytetit. Ai mohoi të kishte marrë me vete fonde të qeverisë.

“Ika i nxitur nga punonjësit e sigurisë së pallatit (presidencial). Ata më këshilluan se po të qëndroja, rrezikoja të nxisja të njëjtat luftime të tmerrshme që qyteti ka përjetuar gjatë luftës civile të viteve 1990“, thuhej në një deklaratë të zotit Ghani.

“Largimi nga Kabuli ishte vendimi më i vështirë i jetës sime, por besova se ishte mënyra e vetme për të ulur armët e për të shpëtuar Kabulin si dhe 6 milionë banorët e tij“, shkruante ai më tej.

72-vjeçari Ghani tha se kishte punuar për 20 vjet për të krijuar një qeveri demokratike në Afganistan, por pranoi se nuk kishte arritur të siguronte “stabilitet dhe begati”, i njëjti rezultat që kanë prodhuar qeveritë e tjera afgane për dekada të tëra.

Emiratet e Bashkuara Arabe thanë se e mirëpritën zotit Ghanin “nën baza humanitare”.

Zoti Ghani tha se në një “të ardhme te afërt”, do të ofronte një shpjegim më të detajuar për largimin e tij të papritur më 15 gusht, duke shtuar se “aktualisht i duhej t’u përgjigjej akuzave të pabaza se kur ishte larguar nga Kabuli, kishte marrë me vete miliona dollarë që i përkisnin popullit afgan”, sikurse tha ai.

Agjencia ruse e lajmeve RIA raportoi se zoti Ghani u largua nga Kabuli me katër makina dhe një helikopter plot me para dhe se i ishte dashur të linte ca para, pasi nuk kishte patur vend ku t’i fuste. Agjenci të tjera lajmesh kanë njoftuar se ai dyshohet të ketë marrë 169 milionë dollarë nga arkat e shtetit, një akuzë e ngritur gjithashtu edhe nga Ambasadori i Afganistanit në Taxhikistan.

“Këto akuza janë plotësisht dhe kategorikisht të rreme“, thuhej ne deklaraten e zotit Ghani.

Ai tha se ai dhe gruaja e tij “kanë qenë të kujdesshëm me financat personale” dhe se ai i ka deklaruar publikisht të gjitha pasuritë që ka. Zoti Ghani tha se do të mirëpriste një shqyrtim nga ana e Kombeve të Bashkuara mbi financat e tij ose nga një organizëm tjetër auditues i pavarur.

Kanali i lajmeve TOLO në Afganistan publikoi një pjesë nga një intervistë me sekretarin amerikan të Shtetit Antony Blinken e cila do të transmetohej mbrëmjen e së mërkurës me orën lokale.

Gazetari pyet zotin Blinken: “A e ndihmuat Presidentin Ghani të largohet nga vendi?”

Sekretari Blinken i përgjigjet: “Në bisedën që pata me të (Ghanin) një natë para se të ikte më tha se ai ishte i përgatitur për të luftuar deri në vdekje“./Voa

Më shumë shkrime

E Freskët taze

COVID-19 në Greqi, 665 pacientë të intubuar në spitale

Situata e pandemisë në Greqi, vijon të jetë kritike. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19,075 raste të reja me koronavirus. Fatkeqësisht, 111...

Audiopërgjimi i Veliajt, reagon PD: Njeriu i Ndraghetas do të kapë dhe FSHF-në!

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me audiopërgjimin që u publikua ditën e sotme në media, ku kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion veliaj...

Policia Rrugore kontrolle në Gjirokastër, 45 gjoba për shoferët që s’mbanin rripin e sigurimit

Policia e Gjirokastrës njofton se në javën që lamë pas ka arrestuar tre shoferë, ka pezulluar 4 patenta dhe janë vendosur 367 gjoba. Në prangat...

Vrau dhe hodhi në kanal fqinjën, Fetah Marra: Më kishte 60 mijë lekë borxh për bagëtitë

Zbardhet shkaku i vrasjes së 63- vjecares Fatime Suli në Kuçovë. Vrasësi Fetah Marra ka dëshmuar para grupeve hetimore se viktima i kishte borxh...

Zgjedhjet në 6 bashkitë/ Rama zhvillon mbledhje me drejtuesit politik të PS-së

Pas mbledhjes me grupin parlamentar të Partisë Socialiste, Edi Rama ndez ‘motorët’ për zgjedhjet e pjesshme lokale që do të mbahen në 6 bashki...