Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ish-ambasadori italian akuzon Ramën: Ndalo drogën, krijove 350 milionë Euro në gjyqet e Strasburgut

Nga 27.al 0

Ish-ambasadori italian në vendin tonë në vitet ’90-të, Paolo Foresti i ka shkruajtur një letër publike kryeministrit italian, Giuseppe Conte në lidhje me dërgimin nga Shqipëria të 30 mjekëve dhe infermjerëve në vendin fqinj gjë të cilën diplomati e quan një llojë ‘dredhie’ nga ana e kryeministrit Edi Rama.

Ai shkruan ndër të tjera se ky i fundit dotë bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila sipas Foresti, përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare.

Letra e plotë:

I dashur Giuseppe,

Edi Rama do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare. Unë besoj me vendosmëri se një Evropë që pranon vendet nën një grusht shteti të bardhë të qeverisur nga një krim i zakonshëm, një Evropë apo një Itali pre e mashtrimeve si efekti i një krimineli të përbashkët dhe më mirë që ai pushon së ekzistuari.

Jo për veprimet në gërvishtjet e emocioneve, edhe nëse ato janë fisnike, por një reflektim i thellë dhe shumë i kujdesshëm mbi situatën e turpshme të qeverisë italiane e cila përdoret në një veprim të efektit nga një mjeshtër piper mashtrues me emrin Edi Rama.

Edi Rama krijoi një borxh prej 350 milion për Shqipërinë shumë të varfër për gjyqet e humbura në Strasburg nga vendimet antikushtetuese për sekuestrimet pa kompensim të pronave private dhe publike për t’i dhënë oligarkëve të tij në formën e kontratave pa asnjë tender.

Në Shqipëri ka rrugë që kushtojnë dy herë më shumë sesa ato franceze dhe gjermane.

Unë nuk jam në komeditë napolitane të bëra nga harlequins që e bëjnë një audiencë mesjetare të qajë dhe të qeshë.

Kohët e fundit populli heroik dhe shumë i pasur i Shqipërisë duhet t’i japë Becchetti 140 milion, sepse Edi Rama, pronar i TV ERTV (Edi Rama TV), mbylli TV e parë italiane në Shqipëri sepse errësoi dhe kritikoi punën e delikuentit Rama.

Le të mos gëzohemi dhe të mos hamë me një lugë boshe.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej