Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ish-ambasadori grek vjell vrer dhe shpif

Nga Arben Llalla 0

Nga Arben Llalla*

Ish-ambasadori i Greqisë në Tiranë Aleksandros Malias provokon shqiptarët duke ngritur pretendimet territoriale mbi Shqipërinë. Malias viziton çdo vit Himarën nën shoqërinë e Fredi Belerit dhe Bollanos, të cilët siç duket paguajnë edhe shpenzimet e diplomatit grekë.

Pas rikthimit në Athinë, Aleksandros Malias shkruan nga një shkim rreth marrëdhenieve greko-shqiptare, si dhe për gjëndjen e pakicës greke në Shqipëri, duke ngritur pretendime se Himara banohet nga grekë, të cilëve shqiptarët ushtrojnë presione dhe kërcënime të vazhdueshme.

Në fakt, diplomatin Malias e pengon termi “çam” dhe “Çamëri”, si dhe shqiptarët e Çamërisë që banojnë në jugun e Shqipërisë.

E pengon edhe ngritja e varrezave të çamëve në Kllogjer, të cilët vdiqën nga gjenocidi grek i vitit1944.
I tërë shkrimi i ish-ambasadorit grek ngrihet mbi një urrejtje personale që ai ka ndaj shqiptarëve.

Të çudit shpejtësia e përkthimit të shkrimit të Malias nga greqishtja në shqip dhe botimi me turravrap. Kuptohet përkthimin e ka bërë ambasada greke në Tiranë, e cila paguan nga Fondet Sekretet mediat e Shqipërisë. Të çudit fakti se nga shkrimi origjinal i botuar greqisht ka shtrembërime në botimin në gjuhën shqipe, të cilat besohet janë bërë qëllimisht nga zyra e ambasadës.

* Në foton e këtij shkrimi është ambasadori Malias me Bollanon dhe Belerin në 8 shtator 2019 në Himarë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej