Ish-ambasadori grek vjell vrer dhe shpif

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Nga Arben Llalla*

Ish-ambasadori i Greqisë në Tiranë Aleksandros Malias provokon shqiptarët duke ngritur pretendimet territoriale mbi Shqipërinë. Malias viziton çdo vit Himarën nën shoqërinë e Fredi Belerit dhe Bollanos, të cilët siç duket paguajnë edhe shpenzimet e diplomatit grekë.

Pas rikthimit në Athinë, Aleksandros Malias shkruan nga një shkim rreth marrëdhenieve greko-shqiptare, si dhe për gjëndjen e pakicës greke në Shqipëri, duke ngritur pretendime se Himara banohet nga grekë, të cilëve shqiptarët ushtrojnë presione dhe kërcënime të vazhdueshme.

Në fakt, diplomatin Malias e pengon termi “çam” dhe “Çamëri”, si dhe shqiptarët e Çamërisë që banojnë në jugun e Shqipërisë.

E pengon edhe ngritja e varrezave të çamëve në Kllogjer, të cilët vdiqën nga gjenocidi grek i vitit1944.
I tërë shkrimi i ish-ambasadorit grek ngrihet mbi një urrejtje personale që ai ka ndaj shqiptarëve.

Të çudit shpejtësia e përkthimit të shkrimit të Malias nga greqishtja në shqip dhe botimi me turravrap. Kuptohet përkthimin e ka bërë ambasada greke në Tiranë, e cila paguan nga Fondet Sekretet mediat e Shqipërisë. Të çudit fakti se nga shkrimi origjinal i botuar greqisht ka shtrembërime në botimin në gjuhën shqipe, të cilat besohet janë bërë qëllimisht nga zyra e ambasadës.

* Në foton e këtij shkrimi është ambasadori Malias me Bollanon dhe Belerin në 8 shtator 2019 në Himarë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...