Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ilir Kerni emërohet drejtor i Baletit në Teatrin Kombëtar të Splitit. Ermonela Jaho: Kroatët u treguan largpamës

Nga Klodiana 0

Duke shpërndarë një njoftim të vetë Ilir Kernit, sopranoja shqiptare me nam botëror, Ermonela Jaho ka bërë me dije se koreografi dhe balerini i shquar shqiptar është emëruar drejtor i Baletit në Teatrin Kombëtar të Splitit të Kroacisë me një kontratë deri në vitin 2023.

Më parë Ilir Kerni ishte drejtor i teatrit të Operas dhe Baletit të Tiranës, por dha dorëheqjen i zhgënjyer që kishte besuar në premtimet e më hershme të qeverisë së Edi Ramës për politikat e artit.

Ja ccfarë shkruan në urimin e saj Ermonela Jaho:

“Urime Ilir Kerni për emërimin e merituar si Drejtor i Baletit në Teatrin Kombëtar të Splitit (2019-2023) dhe komplimenta kroatëve për largpamësinë dhe vlerësimin ndaj një vlere artistike kombëtare shqiptare si ju…”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej