“Hillsborough”, tragjedia që ndryshoi Anglinë

Duhet të lëçisni

Najada Çomo konfirmohet si kandidate për deputete e PS, Rama: S’duam të bëhesh si ne, të bëhemi ne si ty

Najada Çomo ka pranuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për të kandiduar në zgjedhjet e 25 Prillit. Kryeministri Edi Rama deklaroi se pandemia e...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

E ftoi në PS, Najada Çomo shfaqet në krah të Edi Ramës (film)

E ftoi në PS, Najada Çomo shfaqet krah Ramës. “Najada Çomon e kam ftuar për të dëshmuar për të sjellë një dëshmi ndryshe nga vija...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

96 tifozë të Liverpulit të vdekur dhe 766 të plagosur, që të paktën marrin drejtësi pas 27 vitesh

Në foto është Berri Devonsajd, babai i një prej viktimave të tragjedisë së “Hillsborough”, që ndikoi më pas në një revolucionalizim të futbollit anglez, i cili u kthye nga etaloni i dhunës, në një sport që luhet jo më thjeshtë në stadiume komode, por si në salla teatri. Ka qenë 15 prilli 1989, kur në Shefild do të luhej gjysmëfinalja e FA Cup, Liverpul – Notingam Forest, dhe pas u shtypën tek gardhet rrethues të stadiumit humbën jetën 96 tifozë të Liverpulit dhe 766 të tjerë u plagosën.

19

Që pas asaj ndeshje u hoqën përfundimisht ndarëset midis shkallëve dhe fushës, si dhe u përcaktuan sanksione të ashpra për tifozët që do të shkaktonin trazira. Përpara fillimit të ndeshjes Suonsi – Liverpul, “Liberty Stadium” u ngrit në këmbë për të kujtuar tragjedinë e “Hillsborough”, por një gjë e tillë ndodhi dje edhe për një arsye tjetër. Eshtë një kujtim që pason sentencën historike të drejtësisë në favor të familjeve të viktimave. Sipas vendimit, tifozët e Liverpulit e humbën jetën për shkak të neglizhencës së policisë dhe jo si pasojë e sjelljeve të tyre.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Najada Çomo konfirmohet si kandidate për deputete e PS, Rama: S’duam të bëhesh si ne, të bëhemi ne si ty

Najada Çomo ka pranuar ftesën e kryeministrit Edi Rama për të kandiduar në zgjedhjet e 25 Prillit. Kryeministri Edi Rama deklaroi se pandemia e...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

E ftoi në PS, Najada Çomo shfaqet në krah të Edi Ramës (film)

E ftoi në PS, Najada Çomo shfaqet krah Ramës. “Najada Çomon e kam ftuar për të dëshmuar për të sjellë një dëshmi ndryshe nga vija...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...