Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Hetimet për pallatet në Lezhë, zbardhet dosja e prokurorisë

Nga Klodiana 0

Zbardhet raporti i prokurorisë së Lezhës për pallatet e dëmtuara nga tërmeti në qarkun e Lëzhës.

Në dosjen e prokurorisë së Lezhës të siguruar nga Abc News janë të dokumetuara të gjitha provat që faktojnë ndërhyrjet e bera në pallatet që u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit.

Nga provat e mbledhura nga hetuesit shkruhet se në 6 pallet e vjetra të ndërtuara gjatë  viteve ‘90 janë bërë ndërhyrje në strukturë, ndërsa ka patur edhe shtesa të ndryshme.

Dyshimet janë se këto ndërhyrje i dobësuan strukturën e pallatit duke i bërë të pabanuara.

Ndërsa për pallatin 10 katësh, i cili është ndërtuar gjatë viteve të fundit, shkak i dëmtimeve ka qenë cilësia e dobët e punimeve.

Prova janë në dorën e drejtuesit të prokurorisë së Lezhës Milan Laska dhe në ditet në vijim pritet të regjistrohet procedim penale për përgjegjësit. Ata akuzohen për tri vepra penale “Ndërtimi pa leje”, “Dhënia e ndihmës për ndërtim të paligjshëm”, si dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Do të jenë hetimet ato që do të përcaktojnë nëse ka element të këtyre veprave penale dhe nëse një gjë e tillë  faktohet personat përgjegjës do të vihen para drejtësisë.

Në Bashkinë e Lezhës nga lëkundjet e 26 nëntorit janë shpallur të pabanueshëm 10 pallate dhe 2 institucione të cilat pësuan dëmtime të rënda.

/abcnews.al

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej