Hetimet e SPAK/ Zbulohen 3 shtetet ku shqiptarët janë më problematikë

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Prokuroria e Posaçme ka pritur dhe dërguar dhjetra kërkesa për ndihmë juridike përgjatë vitit 2020, por edhe muajt e parë të 2021. Burime nga SPAK, thanë se kryesisht me autoritetet e huaja bashkëpunohet për akuzat e trafikut të narkotikëvë dhe grupit kriminal, ku ky trend është ndjekur edhe këtë vit.

Nga të dhënat, duket se shqiptarët janë më problematikë për punë drogash në Itali, Belgjikë e Holandë.

Sipas një raporti të fundit të SPAK, përgjatë 2020, autoritetet e huaja kanë sjell në Shqipëri 69 letër-porosi, më të shumtat nga Italia e të lidhura për çështje droge, si dhe 41 janë dërguar nga SPAK në vende të BE, ku sërish ndihma kërkohet për çështje droge.

Akuza e dytë për të cilën akuzohen dhe hetohen shqiptarët është ajo e pastrimit të parave që lidhen më së shumti me aktivitetin e drogës.

Kërkesat e mbërritura në SPAK nga autoritetet e huaja janë për trafik droge në kuadër të grupit kriminal, organizimi dhe drejtimi i organizatës kriminale. Për këto vepra penale  autoritetet e huaja kanë dërguar në SPAK plot 31 kërkesa, ku kërkohet informacion për personat e përfshirë në aktivitet kriminal.

13 kërkesa, ku i kërkohet informacion prokurorisë së Posaçme kanë të bëjnë pastrim të produkteve të veprës penale, të shoqetuar me trafikim të narkotikëve. 8 kërkesa kanë mbërritur në SPAK, për trafikim te qënievr njerzore.

Ndërsa 9 kërkesa kanë të bëjnë me trafikun e qënieve njerzore. Gjithashtu në SPAK kanë mbërritur edhe 4 kërkesa ku kërkohet informacion për persona që dyshohet se janë të përfshirë në aktivitete terroriste.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...