Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Harta franceze që e nxjerr Tiranën shumë të lashtë se sa e dimë

Nga 27.al 0

100-vjetori i Tiranës Kryeqytet / Hartë historike

Nga Armand Plaka

Hartë franceze e vitit 1892.

Nëse e sheh ne brendësi (i referohem versionit me rezolucion disafish më të lartë të arkives sime) seksionin për Shqipërinë, sheh që të paktën në rajonin e “Shqipërisë së Mesme” dallohen fare qartë toponime si Tirana (Tyrana), Preza, Durrësi, Ishmi, Kavaja, Peqini, Erzeni, Kruja, Shijaku, Elbasani.

Kjo tregon se Tirana konsiderohej (sigurisht edhe shumë më parë) dukshëm si një qendër e rëndësishme e banuar dhe e referueshme.

Nëse shohim hartat e mëvonshme, referenca si Ishmi apo Preza do të mbesnin vetëm nocione, toponimike historike, duke mos u marrë më në konsideratë.

Kjo hartë e përpiluar në Paris me autor L.E. Desbuissons, është një hartë me vlera dhe e rëndësishme për të na dokumentuar e ilustruar fundshekullin e XIX në Gadishullin tonë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej