Greqia forcon kufinjtë me Shqipërinë, ministri: Do të jenë të paprekshëm

Duhet të lëçisni

Vritet biznesmeni i fuqishëm në San Torini, autorët e djegin të gjallë në dhomën e hotelit

Një nga biznesmenët e njohur në fushën e hotelerisë në San Torini është gjetur i vdekur ditën e sotme. Biznesmeni u gjet i djegur...

Aksident i rëndë, makina përplas çiklomotorrin në Fushë Krujë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në rrugën rurale Fushë Krujë-Mazhë, ku një makinë ka goditur një ciklomotorr. Drejtuesi Besnik Masha është plagosur rëndë...

Meta letër Manastirliut për situatën e COVID-19: Fusni testet e shpejta e hapni spitalet rajonale

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar me një letër ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu,  për situatën e koronavirusit në vend. Propozimet që  duhet...

Basha mesazh ngushëllimi për Beqir Arifajn: Punoi për Shqipërinë e zhvilluar e demokratike

Lideri i opozitës Lulzim Basha, ka reaguar me një mesazh ngushëllues për ndarjen nga jeta të ish-kryetarit të Bashkisë Pukë, Beqir Arifaj, për shkak...

Kufijtë tanë me Shqipërinë do të jenë të paprekshëm. Një kufi i sigurtë do të thotë Greqi e sigurtë.

Kështu është shprehur Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Michalis Chrysochoidis sot gjatë një vizitë në Epir, me Komandantët e Policisë së Rajonit të Epirit,.

Në deklaratat e tij ai tha se : “ Kam besim se kufijtë tanë do të jenë “të paprekshëm, për sigurinë e vendit, për përmirësimin e mëtejshëm të kontrolleve në hyrjet në Mavromati dhe Kakavia”. Dy janë përparësi kryesore në Epir, tha zChrysochoidis. “Së pari, vendi ynë duhet të jetë i sigurt dhe për shkak se Epiri është në kufi, qëllimi ynë është, roje efektive kufitare, kontroll efektiv i të gjithë atyre që hyjnë ose dalin, për të monitoruar të gjithë trafikun e paligjshëm drejt Greqisë, si dhe për t’i siguruar ata pak njerëz që jetojnë në kufi “.

Ministri theksoi se “një kufi i sigurt do të thotë Greqi e sigurt” dhe përvijoi pikat kryesore të Strategjisë së Ministrisë së Qytetarëve në këtë drejtim, duke shtuar se, “Për këtë qëllim, ne po furnizojmë në Qarkun e Epirit 12 automjete të reja, të cilat janë dorëzuar brenda ditëve, por 24 automjete deri në fund të marsit dhe natyrisht për kontroll më të mirë të kufirit.2.500 rojet e para kufitare do të punësohen këtë vit dhe do të vendosen në pika të ndryshme përtej kufirit evropian. Njëra prej tyre është prefekturat e Janinës dhe Thesprotia, ku do të kemi edhe forca operative të Frontex. Ne së shpejti do të dërgojmë drone, të cilat do të monitorojnë kufirin, do të jenë të lehtë për t’u përdorur, kërkojnë pak staf dhe aftësi të shkëlqyera për kontrollin e kufirit, si dhe kamera termike, të cilat janë të nevojshme. Kufijtë tanë do të ishin “të paprekshëm”, dhe me përmirësimin e mëtutjeshëm të kontrolleve në hyrjet e legjislacionit në Mavromati dhe Kakavia, rezultatet do të ishin të shkëlqyera për sigurinë e saj”, tha ne deklaratën e tij ministri grek.

/Fax News/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vritet biznesmeni i fuqishëm në San Torini, autorët e djegin të gjallë në dhomën e hotelit

Një nga biznesmenët e njohur në fushën e hotelerisë në San Torini është gjetur i vdekur ditën e sotme. Biznesmeni u gjet i djegur...

Aksident i rëndë, makina përplas çiklomotorrin në Fushë Krujë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në rrugën rurale Fushë Krujë-Mazhë, ku një makinë ka goditur një ciklomotorr. Drejtuesi Besnik Masha është plagosur rëndë...

Meta letër Manastirliut për situatën e COVID-19: Fusni testet e shpejta e hapni spitalet rajonale

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar me një letër ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu,  për situatën e koronavirusit në vend. Propozimet që  duhet...

Basha mesazh ngushëllimi për Beqir Arifajn: Punoi për Shqipërinë e zhvilluar e demokratike

Lideri i opozitës Lulzim Basha, ka reaguar me një mesazh ngushëllues për ndarjen nga jeta të ish-kryetarit të Bashkisë Pukë, Beqir Arifaj, për shkak...

Vrasja e shkencëtarit iranian, ministri i Jashtëm drejton gishtin nga Izraeli

Ministri i Jashtëm iranian është shprehur se armiku i Iranit, Izraeli ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në vrasjen e shkencëtarit të...