Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Greqia forcon kufinjtë me Shqipërinë, ministri: Do të jenë të paprekshëm

Nga Ejona 0

Kufijtë tanë me Shqipërinë do të jenë të paprekshëm. Një kufi i sigurtë do të thotë Greqi e sigurtë.

Kështu është shprehur Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Michalis Chrysochoidis sot gjatë një vizitë në Epir, me Komandantët e Policisë së Rajonit të Epirit,.

Në deklaratat e tij ai tha se : “ Kam besim se kufijtë tanë do të jenë “të paprekshëm, për sigurinë e vendit, për përmirësimin e mëtejshëm të kontrolleve në hyrjet në Mavromati dhe Kakavia”. Dy janë përparësi kryesore në Epir, tha zChrysochoidis. “Së pari, vendi ynë duhet të jetë i sigurt dhe për shkak se Epiri është në kufi, qëllimi ynë është, roje efektive kufitare, kontroll efektiv i të gjithë atyre që hyjnë ose dalin, për të monitoruar të gjithë trafikun e paligjshëm drejt Greqisë, si dhe për t’i siguruar ata pak njerëz që jetojnë në kufi “.

Ministri theksoi se “një kufi i sigurt do të thotë Greqi e sigurt” dhe përvijoi pikat kryesore të Strategjisë së Ministrisë së Qytetarëve në këtë drejtim, duke shtuar se, “Për këtë qëllim, ne po furnizojmë në Qarkun e Epirit 12 automjete të reja, të cilat janë dorëzuar brenda ditëve, por 24 automjete deri në fund të marsit dhe natyrisht për kontroll më të mirë të kufirit.2.500 rojet e para kufitare do të punësohen këtë vit dhe do të vendosen në pika të ndryshme përtej kufirit evropian. Njëra prej tyre është prefekturat e Janinës dhe Thesprotia, ku do të kemi edhe forca operative të Frontex. Ne së shpejti do të dërgojmë drone, të cilat do të monitorojnë kufirin, do të jenë të lehtë për t’u përdorur, kërkojnë pak staf dhe aftësi të shkëlqyera për kontrollin e kufirit, si dhe kamera termike, të cilat janë të nevojshme. Kufijtë tanë do të ishin “të paprekshëm”, dhe me përmirësimin e mëtutjeshëm të kontrolleve në hyrjet e legjislacionit në Mavromati dhe Kakavia, rezultatet do të ishin të shkëlqyera për sigurinë e saj”, tha ne deklaratën e tij ministri grek.

/Fax News/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej