Greqia do të vaksinojë edhe minoritarët në Shqipëri

Duhet të lëçisni

Rama kritika BE-së në Bruskel për vaksinat

Nga Brukseli kryeministri Edi Rama ka kritikuar sërish BE-në për vaksinat. Rama deklaroi se ishte moment shokues për qytetarët shqiptarë, teksa u përballën me fushatën...

Këshilli i Stabilizim Asociimit deklaratë: Shqipëria, progres në përgatitjen e zgjedhjeve

Në një deklaratë pas takimit midis Shqipërisë dhe BE,  Këshilli i Stabilizim Asocimit thekson se organet e reja të drejtësisë kanë filluar të veprojnë. Këshilli...

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Greqia ka nisur injektimin e vaksinave të para. Por mësohet se qevria në këtë vend ka vendosur që edhe minoritarët grekë që jetojnë në Shqipëri, por janë pjesë e skemës së shërbimeve shëndetësore në shtetin fqinj, do të përfitojnë nga kjo vaksinë.

Lidhur me situatën Covid në Bashkinë e Finiqit, kryetari i Bashkisë së Finiqit, Kristo Kiço tha se për shkak edhe të moshës së madhe mesatare të popullsisë së kësaj bashkie, është bërë e nevojshme një marrëveshje me spitalin e Sarandës si dhe me atë të Janinës.

“Një pjesë e mirë e minoritarëve që përfitojnë nga sigurimet shëndetësore, do ta përfitojnë edhe ata vaksinën gjatë marsit. Do të paraqiten banorët brenda rregullave në Greqi, pasi kushtet në të cilat transportohet vaksina janë specifike. Jemi në kontakte të vazhdueshme për të parë si do të realizohet ky proces. Kemi pasur mjaft raste edhe në Bashkinë e Finiqit. Duke e krahasuar edhe me periudhën e verës, Saranda ka pasur një numër të lartë të të sëmurëve me Covid. Në Bashkinë e Finiqit kemi pasur goxha raste, i kemi trajtuar. Kemi një marrëveshje me spitalin e Sarandës për një ambulancë. U gjendemi të gjithë banorëve të bashkisë së Finiqit, të cilët janë banorë të moshës së tretë që kanë nevojë. Kemi marrëveshje edhe me spitalet e Janinës dhe rastet që nuk mund të trajtoheshin këtu janë transportuar atje”, tha ai.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rama kritika BE-së në Bruskel për vaksinat

Nga Brukseli kryeministri Edi Rama ka kritikuar sërish BE-në për vaksinat. Rama deklaroi se ishte moment shokues për qytetarët shqiptarë, teksa u përballën me fushatën...

Këshilli i Stabilizim Asociimit deklaratë: Shqipëria, progres në përgatitjen e zgjedhjeve

Në një deklaratë pas takimit midis Shqipërisë dhe BE,  Këshilli i Stabilizim Asocimit thekson se organet e reja të drejtësisë kanë filluar të veprojnë. Këshilli...

Variantet e reja të Covid, a do të funksionojnë vaksinat kundër tyre?

Zyrtarët e shëndetit publik po hetojnë gjashtë raste të variantit brazilian  në Britani dhe po përdorin testime për të parë nëse është përhapur në...

Lajçak: Kurti e di mirë që bashkësia ndërkombëtare pret që dialogu të vazhdojë

I dërguari i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, do të vizitojë Kosovën pas veprimit të pahijshëm me hartën që u kuptua brenda edhe...

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...