Greqia dhunë masive mbi refugjatët, po i dëbon arbitrarisht

Duhet të lëçisni

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Refugjatët në Greqi flasin për dhunë masive dhe dëbime ilegale drejt Turqisë. Organizata të pavarura jo qeveritare thonë se po ndodhin kthime të refugjatëve, të ashtëquajtura “Push Backs”, nga policia greke pa asnjë lloj ligjshmërie, ndërkohë që Athina zyrtare hesht.

Sipas të dhënave të tyre, refugjatët pengohen të hyjnë në territorin e sovranitetit grek, ose aplikantët për azil detyrohen që në stacionet e policisë greke të kthehen mbrapsht me nxitim gjatë natës përmes lumit.

Banorët, thotë DW, ndihen të lënë në baltë – dhe heshtin për qëndrimin agresiv të autoriteteve. “Të gjithë këtu I njohin automjetet pa targa të policisë dhe kushdo e di që refugjatët i kthejnë ilegalisht”, tregon pronari i kafenesë në fshatin Praggi, të ndodhur pranë lumit Evros.

“Unë ia kam dalë pas tentativës së katërt”, rrëfen një afgan 19 vjeçar në Selanik. “Dy herët e para më kapi policia turke. Herën e tretë ajo greke. Ata më rrahën, më shkatërruan celularin dhe më kthyen mbrapsht në Turqi”, shprehet ai.

Në dhjetor revista “Der Spiegel” publikoi regjistrimet e kamerave të sigurisë, që dokumentonin të ashtuquajturat Push-Backs apo kthime ilegale, nga persona të maskuar në brigjet e lumit Evros. Një nëpunës i Frontex-it, i cili patrullon në kufirin greko-turk, e vlerëson si të besueshëm materialin e verifikuar nga revista “Der Spiegel”, sikurse e konfirmoi dhe vetë një bisede jo formale për DW.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Enkeleda Kapedani në krye të gjykatës së Elbasanit

Enkeleda Kapedani është vendosur në krye të gjykatës së Elbasanit. Kapedani vjen në këtë post pas dorëheqjes të gjyqtarit Zihni Shahu. Ajo u zgjodh sot...

Arrestimet e Hagës, flet eksperti: Pritet të ketë arrestime edhe në Shqipëri

Pas aksioneve të policisë së UMNIK-ut në emër të prokurorisë speciale, ku u krye një fushatë arrestimesh në Kosovë që nuk ishte parë ndonjëherë,...

Shkarkohet drejtues i Prokurorisë së Apelit Durrës, Ferdinand Elezi

Kolegji i Posacëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e Komisioni i Pavaraur Kualifikimi për shkarkimin e Drejtuesit të Prokurorisë së Apelit Durrës...

Ekspertët gjejnë simptomën e re të koronavirusit, ja te cila grupmoshë shfaqet

Edhe pse ekzistojnë tre simptoma kryesore të infektimit nga koronavirusi, nje hulumtim i ri ka gjetur se njerëzit me shendet të lig, e të...

Heq dorë nga gara për KQZ-në e re, Bledar Skënderi në krye të AKU-së

Ish-anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi pritet që të emërohet në krye të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit. Raportohet se Skënderi pritet që të emërohet zyrtarisht në...