Gjermania bën spektakël, Portugalia “gjunjëzohet” në Mynih (Film)

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

U luajt sot në “Allianz Arena” ndeshja më e bukur e këtij Europiani. Gjermania ka mundur të fitojë me shifrat 4-2 ndaj Portugalisë, pas ndeshje tërësisht të çmendur. Beteja nisi me dominimin total të Gjermanisë, që shënoi me Gosens në minutat e para, por një pozicion minimal jashtë loje anuloi gjithçka.

Ndërkohë që Gjermania sulmonte me gjithë forcat, Portugalia mundi të shënojë me një kundërsulm shumë të bukur të ndërtuar nga Bernardo Silva dhe Diogo Jota dhe të finalizuar nga kapiteni Ronaldo, që thellon rekordin e golashënuesit në Kampionatet Europiane (12). Pas golit të Portugalisë, Gjermania vazhdoi me të njëjtin ritëm dhe u luajt në një portë.

Kuadrati në pjesën e parë ishte e mallkuar për lojtarët e Gjermanisë, që humbën raste pafund, por gjithmonë ekziston një zgjidhje. Këtë herë ata “detyruan” Portugalinë të shënojë dy rrjeta në portën e vet. Fillimisht Ruben Diaz e më pas Raphael Guerreiro në harkun e katër minutave (35′, 39′) përmbushën përmbysjen aq të rëndësishme të Gjermanisë.

Kjo e fundit në të dytën u kthye edhe më e pamëshirshme, teksa edhe lojtarët e saj u zhbllokuan dhe gjetën rrjetën. Kai Havertz dhe Robin Gosens gatuan golin e tretë në minutën e 51-të, me shokun e Gjimshitit asist-man dhe talentin e Chelseas si finalizues. Nëntë minuta më pas Gosens do të ndërronte rol.

Pas krosimit të Kimmich nga e djathta, 26-vjeçari nuk gaboi pranë portës dhe shënoi për 4-1, ndaj Portugalisë, që u duk e dorëzuar. Në fakt nuk ishte kështu sepse ata u rikthyen. Në minutën e 67, Ronaldo u bë sërish protagonist, këtë herë me një asist në limitet e fushës për Jotan, që shënoi pak centimetra nga vija fatale.

Ky gol i dha hijeshi ndeshjes sepse gjermanët nuk mund të ishin të relaksuar. Loja u bë më e barabartë dhe Portugalia ishte pranë golit të tretë, duke goditur shtyllën e Neuer. Gjithsesi deri në fund nuk kishte më gola dhe Gjermania merr tre pikët e para në këtë Europian dhe bën hap jetik për vazhdimin në këtë kompeticion.

Skuadra e Joachim Low numëron 3 pikë dhe renditet e dyta pas Francës, me pikë të barabarta me Portugalinë, të cilën e mundi në ndeshje direkte dhe i merr vendin në tabelë. Në ndeshjet e fundit në grupe, letra favorizon Gjermaninë, që sfidon Hungarinë dhe Portugalia ndeshet me Francën, në sfidën mes kampionëve.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...