Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Genocidi grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë/ PDIU kujton barbarizmat nëpërmjet fotove të vjetra

Nga Ejona 0

Shqiptarët e Çamërisë duke luftuar kundër pushtuesve. Ata u dëbuar barbarisht nga trojet e tyre. Përpjekjet e dhunshme të vitit 1923 për ta shpërngulur me forcë popullsinë çame, shënojnë një kulm në politikën e egër shoviniste greke. Bilanci që shumë tragjik për popullsinë shqiptare. Që në nisje të vitit 1913 dhe deri në 1944-në, shqiptarët e Çamërisë u detyruan me dhunë të braktisin banesat e tyre.

Në kujtim të masakrave të genocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë,  Partia Integrim, Drejtësi dhe Unitet ka publikuar disa foto të vjetra të Çamërisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej