Gazeta gjermane dyshon se Edi Rama mbështetet nga mafia e drogës

Duhet të lëçisni

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Gazeta e njohur gjermane, Die Welt, ka vizituar Shqipërinë në kuadër të turit të presidentit të Parlamentit Europian, David Sassoli.

Gjatë vizitës së tij, Sassoli u takua me një grup studentësh që u ankuan se problemi më i madh në vend është papunësia. Kjo është arsyeja se përse largohemi, thanë studentët. Gazeta shkruan se papunësia zyrtare e të rinjve është 30 përqind, por në realitet kjo shifër do jetë shumë më e madhe.

Gazeta gjermane thotë se studentët kanë edhe shumë probleme të tjera, por ata nuk folën gjatë takimit me Sassoli-n pasi aty ishin edhe pedagogët.

Më tej, gazeta shkruan se studentët kanë protestuar edhe kundër Edi Ramës, për të cilin thuhet se mbështetet nga mafia e drogës.

“Vetëm disa javë më parë, si në vitin 2019, studentët protestuan kundër qeverisë së socialistit Edi Rama. Rama është një mister: një piktor i pashëm dhe një politikan i fuqishëm, që i pëlqen të veshë atlete në Perëndim, por që dyshohet se mbështetet nga mafia shqiptare e drogës. Partia e tij ka qenë në pushtet me një shumicë absolute prej shtatorit 2017. Partitë e opozitës, PD dhe LSI, kanë bojkotuar parlamentin, por marrëveshja për një reformë zgjedhore mund ta ndryshojë së shpejti këtë.

Rama ka zbatuar reforma të rëndësishme në sistemin gjyqësor dhe ekonomik, kjo është arsyeja se përse Komisioni i BE rekomandoi hapjen e negociatave të pranimit në maj të vitit 2019. Por ekspertët e BE nuk ishin plotësisht të kënaqur. Ata kritikuan faktin se ka pasur shumë pak arrestime për krimin e organizuar dhe se duhej bërë më shumë për të luftuar pastrimin e parave, dhe mbi të gjitha zyrtarët e korruptuar duhet të dënohen vazhdimisht,” shkruan gazeta.

Sipas saj, numri i shqiptarëve që duan të largohen nga vendi është shumë i madh. Shqipëria po pakësohet, ndërsa një e intervistuar thotë se radha e aplikimeve për punë në Gjermani është kaq e madhe, sa duhet të presësh për muaj të tërë te ambasada gjermane.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...